Президент США Дональд Трамп готується оголосити про введення масштабних торговельних обмежень, які можуть суттєво вплинути на глобальну торгівельну систему та викликати серйозні економічні ризики. За прогнозами, середній тариф для всіх країн може зрости на 15 процентних пунктів протягом року, що ставить під загрозу 33 трильйони доларів світової торгівлі.
Про це розповідає News IO
Плани адміністрації та їх вплив
В адміністрації Трампа планують запровадження взаємних митних зборів, які стосуватимуться країн з високими тарифами на американські товари. Ці ініціативи викликають занепокоєння серед інвесторів та урядів, зокрема в Європейському Союзі, Мексиці, Канаді, Японії, Південній Кореї, В’єтнамі та Індії. Очікується, що нові тарифи можуть призвести до зниження експорту до США від 4% до 90%, що загрожує стагфляцією, рецесією та економічною невизначеністю.
Поки що невідомо, які конкретно ставки та товари будуть підпадати під нові тарифи. Головний економіст Nomura Holdings Inc. Роб Суббараман зауважив:
“Світ фактично летить наосліп напередодні оголошення”
.
Економічні наслідки введення нових тарифів
Трамп ще не визначив кінцеві цілі, але його команда вже згадувала про ЄС, Мексику, Канаду, Японію, Південну Корею, В’єтнам та Індію як потенційних об’єктів нових тарифів. Китай уже підпав під 20% митний збір на свої товари. Експерти Bloomberg Economics попереджають, що введення нових мит може підвищити середні тарифні ставки в США на 28 процентних пунктів, знизивши ВВП на 4% та підвищивши рівень інфляції на 2,5% протягом найближчих двох-трьох років.
Країни-партнери можуть реагувати на ці дії. Китай, наприклад, вже ввів відповідні заходи. ЄС і Канада також розглядають можливість відповідних дій, в той час як В’єтнам намагається уникнути негативних наслідків, збільшуючи імпорт американських товарів.
Фінансові ринки реагують на невизначеність торгівельної політики Трампа: акції американських компаній демонструють найгірші результати з 2023 року, а світові ринки показують зростання. Державні облігації США зросли на 3%, а золото досягло рекордних максимумів. Багато компаній висловлюють стурбованість новими митами, оскільки це може призвести до зростання витрат і зниження прибутковості.
“Світова бізнес-спільнота з тривогою спостерігає за цими подіями”, – зазначає Джон Дентон, генеральний секретар Міжнародної торгової палати.
Запровадження нових тарифів може стати важливою віхою для світової економіки, проте доля цих заходів та реакція партнерів США залишаються під питанням. Очікується, що ситуація розвиватиметься протягом найближчих місяців, зокрема у відповідь на можливі дії з боку інших країн.