Головна Політика Суддю ОАСК Літвінову звільнено через наявність російського паспорта

Суддю ОАСК Літвінову звільнено через наявність російського паспорта

Звільнили суддю ОАСК Літвінову, в якої «Схеми» знайшли паспорт РФ

Вища рада правосуддя ухвалила рішення про звільнення Аріни Літвінової, судді ліквідованого Окружного адміністративного суду Києва, у зв’язку з виявленням її громадянства російської федерації. Це рішення підтримали 15 членів ВРП.

Про це розповідає News IO

Підстави для звільнення

Голова Вищої ради правосуддя Григорій Усик на засіданні повідомив, що звільнення Літвінової відбулося на підставі пункту 3 частини шостої статті 126 Конституції України, який передбачає відповідальність за вчинення істотного дисциплінарного проступку. Таким чином, суддя втратила свій статус.

Рішення про звільнення стало результатом рекомендацій дисциплінарної палати ВРП, яка ще в грудні 2024 року вказала на те, що Літвінова набрала російське громадянство. Служба безпеки України подала скаргу на суддю, підтвердивши інформацію про її паспорт.

Ситуація зі звільненням

У липні 2024 року Літвінова подала до ВРП заяву про відставку. Однак, 23 липня ВРП зупинила розгляд її прохання та ініціювала дисциплінарне провадження, яке в кінцевому підсумку призвело до її звільнення. Це означає, що суддя не зможе отримувати довічні виплати з державного бюджету України.

Літвінова є третьою суддею, яка втратила свою посаду через наявність російського громадянства після розслідувань «Схем». Раніше були звільнені Людмила Арестова з Донецького окружного адміністративного суду та Богдан Львов, голова Касаційного господарського суду.

Розслідування «Схем»

У квітні минулого року «Схеми» опублікували розслідування, в якому було зафіксовано, що Літвінова отримала російське громадянство в липні 2002 року в Єкатеринбурзі. Згідно з даними з системи «Роспаспорт», на той час вона вже три роки працювала у Вищому арбітражному суді України. Суддя спершу заперечила інформацію та назвала її «провокацією».

Згодом Літвінова звернулася до Офісу генерального прокурора та ВРП зі скаргою на журналіста «Схем» Георгія Шабаєва, стверджуючи, що той вдається до втручання у її діяльність. Однак ВРП зазначила, що ситуація не містить ознак тиску на суддю, що могло б порушити її незалежність.

Журналісти також виявили інформацію про те, що Аріна Літвінова, відповідно до даних з бази «Роспаспорт», стала громадянкою РФ 22 липня 2002 року, а сам паспорт був виданий 24 липня. Підставою для набуття громадянства стало заміщення паспорта громадянина СРСР.

Крім того, за даними з витягів 2008 року, виявлено, що в базі даних жителів Єкатеринбурга є інформація про Аріну Літвінову з аналогічною датою народження та даними російського паспорта.

Наразі судді ліквідованого ОАСК продовжують отримувати винагороду, однак їхня подальша доля залежатиме від рішень Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, яка проведе оцінювання їхньої відповідності займаній посаді.