Сполучені Штати вирішили зупинити стратегічне партнерство з Грузією, що було оголошено представником Державного департаменту США Метью Міллером 30 листопада. Це рішення пов’язане з антидемократичними діями правлячої партії «Грузинська мрія», які, на думку США, порушують засадничі принципи американо-грузинської співпраці. Ця співпраця базується на спільних цінностях демократії, верховенства права, громадянського суспільства, поваги до прав людини та боротьби з корупцією.
Про це розповідає News IO
«Різноманітні антидемократичні дії «Грузинської мрії» порушили основні принципи нашого американо-грузинського стратегічного партнерства, яке ґрунтується на спільних цінностях і зобовʼязаннях щодо демократії, верховенства права, громадянського суспільства, поваги до прав людини та основних свобод, а також антикорупційних зусиль. Як наслідок, Сполучені Штати призупинили дію цього механізму», – наголошено у заяві.
Реакція на призупинення євроінтеграції
Вашингтон і Європейський Союз виразили занепокоєння щодо рішення партії «Грузинська мрія» припинити процес інтеграції з ЄС. Відзначається, що це відкидає можливість поглиблення відносин з Європою і робить Грузію вразливішою перед впливом кремля. Більшість громадян Грузії підтримує інтеграцію до Європейського Союзу.
Держдепартамент США також засудив жорстоке застосування сили з боку поліції проти тих, хто намагається реалізувати своє право на свободу зібрань і вираження поглядів через мирні протести. Сполучені Штати закликають до мирного проведення протестів і збереження стабільності в країні.
Заклики до повернення на євроатлантичний шлях
Уряду Грузії пропонується повернутися на шлях євроатлантичної інтеграції, провести прозоре розслідування порушень, що мали місце під час парламентських виборів, і скасувати закони, які обмежують фундаментальні свободи громадян.
У 2009 році Грузія та США підписали Хартію про стратегічне партнерство, щоб зміцнити співпрацю в галузях оборони та безпеки. Проте нині Грузія стикається з внутрішніми протестами через рішення влади відмовитися від переговорів з ЄС щодо вступу до 2028 року. Під час цих протестів правоохоронці використовували сльозогінний газ і водомети.
Після парламентських виборів у жовтні, де «Грузинська мрія» отримала 54% голосів, опозиція та західні країни обвинуватили владу у фальсифікаціях і підданості російському впливу.