Повномасштабна війна росії проти України розпочалася 24 лютого 2022 року, коли росія атакувала Україну на землі та в повітрі вздовж спільного кордону. Для вторгнення на Київщину з наміром захопити столицю була використана територія Білорусі, в той час як на півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі — райони Сумщини та Чернігівщини.
Про це розповідає News IO
Президент рф Володимир Путін характеризує це вторгнення як «спеціальну операцію». Спочатку його метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», потім — «захист Донбасу». Восени 2022 року рф намагалася анексувати частину окупованих Запорізької, Херсонської, Донецької та Луганської областей, що було визнано незаконним Україною та Західними країнами. Генеральна асамблея ООН у жовтні схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії.
Російська сторона стверджує, що її армія не атакує цивільні об’єкти. Проте, насправді, російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щоденно обстрілюють українські міста, завдаючи шкоди житловим будинкам і цивільній інфраструктурі по всій Україні.
На кінець жовтня 2022 року Україна оцінювала втрати росії у війні в понад 70 тисяч загиблих військових, тоді як рф заявляла про втрати менше 6 тисяч. Президент Зеленський у червні 2023 року оцінив співвідношення втрат України і росії як один до п’яти.
Не витримавши опору ЗСУ, російські підрозділи на початку квітня 2022 року залишили територію Київської, Чернігівської і Сумської областей. Вересневий контрнаступ українських військ звільнив майже всю окуповану частину Харківщини, а 11 листопада українські сили витіснили російські війська з Херсона.
Після звільнення Київщини в містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявлено факти масових убивств, катувань і зґвалтувань цивільних осіб, зокрема дітей. Українська влада заявила про вчинення геноциду з боку рф, а країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових злочинів і розслідуванні. Росія заперечує звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.
Факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації, зокрема на Чернігівщині, Харківщині та Херсонщині. Запеклі бої продовжуються на сході та півдні України з вересня 2022 року.
6 червня 2023 року була повністю знищена гребля Каховського водосховища, що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь і забруднення Дніпра та Чорного моря. Україна охарактеризувала це як екоцид.
Загалом, з початку повномасштабної війни до кінця червня 2024 року ООН зафіксувала 33 878 постраждалих цивільних осіб, з яких 11 284 загиблих. Реальна кількість жертв, за словами експертів, значно вища. Під час блокади та бомбардування Маріуполя, за оцінками української влади, могло загинути понад 20 тисяч людей.