Головна Економіка Словаччина вимагає від України повернення 3,5 млрд євро допомоги

Словаччина вимагає від України повернення 3,5 млрд євро допомоги

Голова Словацької національної партії вимагає, щоб Україна повернула 3,5 млрд євро допомоги

Заступник спікера Національної ради Словаччини та голова Словацької національної партії Андрей Данко висловив вимогу до України повернути 3,5 мільярда євро, які були надані попередніми урядами Словаччини у вигляді фінансової допомоги. Про це він заявив у відеозверненні під назвою

Про це розповідає News IO

«Чи повернуть нам українці гроші?»

.

Угода між Україною та США

У своєму зверненні Данко згадав про угоду щодо корисних копалин між Україною та США, яку, за словами американського президента Дональда Трампа, має на меті повернути кошти, що були виділені на допомогу Україні. Данко підкреслив, що якщо німці, французи та американці висловлюватимуть вимоги повернення коштів, Словаччина не може залишатися осторонь.

Зміна позиції Словаччини щодо допомоги Україні

Данко зазначив, що через три роки після початку вторгнення росії в Україну люди починають усвідомлювати ситуацію. Він стверджує:

«Росіяни залишаться там, де вони є. Україна використовувала цей конфлікт, щоб отримати фінансову допомогу, яку вони часто розкрадали».

Словаччина призупинила військову допомогу Україні після приходу до влади нового уряду на чолі з прем’єр-міністром Робертом Фіцо у жовтні 2023 року. Фіцо, який відомий своєю проросійською позицією, оголосив про намір зупинити військові постачання та не підтримувати санкції проти росії. Трамп також неодноразово заявляв про спроби його адміністрації повернути фінансову допомогу, надану Україні.

Крім того, 24 лютого Трамп повідомив про очікуваний візит Володимира Зеленського, під час якого планується підписання угоди про корисні копалини. Раніше віцепрем’єрка з питань європейської і євроатлантичної інтеграції, міністерка юстиції України Ольга Стефанішина зазначила, що команди з України та США перебувають на завершальній стадії переговорів щодо цієї угоди.

Відзначається, що попередня пропозиція Вашингтона передбачала надання США доступу до рідкісноземельних мінералів вартістю 500 мільярдів доларів як оплати за американську військову і фінансову підтримку України в умовах агресії росії. Президент України, у свою чергу, підкреслив, що допомога США в воєнний час залишалася значно меншою за цю суму і що угода не була підписана через «юридичні питання», адже Україні потрібні гарантії безпеки, а не лише ресурси.

Зеленський також наголосив на пресконференції 23 лютого, що умови угоди щодо надр мали характер боргу, який Україні потрібно було б виплатити США, але він не вважає фінансову допомогу США боргом.