Головна Агросектор Скорочення поголів’я ВРХ в Україні: актуальні дані на 2025 рік

Скорочення поголів’я ВРХ в Україні: актуальні дані на 2025 рік

За даними Мінагро, у 2024 році в Україні поголів’я великої рогатої худоби (ВРХ) зменшилося на 126,7 тисяч голів. Це скорочення викликане численними викликами, пов’язаними з війною та вимушеною релокацією господарств з прифронтових територій. Найбільше зменшення відбулося у приватних господарствах.

Про це розповідає News IO

Поточна ситуація з поголів’ям ВРХ

Станом на 1 січня 2025 року в Україні налічується 2 мільйони 29,5 тисяч голів ВРХ, серед яких 1 мільйон 177,7 тисяч корів. Порівняно з 1 грудня 2024 року поголів’я знизилося на 149,2 тисяч голів (-7%), а кількість корів скоротилася на 39 тисяч (-3%). В порівнянні з 1 січня 2024 року, загальне поголів’я ВРХ зменшилось на 126,7 тисяч голів (-6%), з яких 85,2 тисяч становлять корови (-7%). В промисловому секторі утримується 917,6 тисяч голів ВРХ, що на 300 голів (+0,03%) більше, ніж у грудні 2024 року.

Вплив війни на аграрний сектор

Георгій Кухалейшвілі, аналітик Асоціації виробників молока, відзначає, що скорочення поголів’я ВРХ триває вже багато років через відсутність ефективних програм підтримки молочного скотарства. Після початку повномасштабного вторгнення росії ситуація погіршилася. Вибухи та обстріли російських окупантів призвели до загибелі худоби, особливо в прифронтових зонах. Багато фермерів залишили своїх корів на окупованих територіях, де тварини не підлягають обліку або були конфісковані та продані на м’ясо.

На даний момент існують умови для релокації господарств з Дніпропетровської та Сумської областей в безпечні регіони України через активізацію російських атак. Однак більшість ферм, збудованих у 70-х-80-х роках, вже не відповідають сучасним вимогам утримання тварин, що створює додаткові проблеми.

Крім того, фермери не готові інвестувати в збільшення поголів’я корів через відсутність обігових коштів. Виробничі витрати зростають швидше за ціни на продукцію, що ставить під загрозу прибутковість аграрного сектору.

За інформацією Асоціації виробників молока, в регіонах, що не підлягають безпосередньому обстрілу, спостерігається певний оптимізм щодо збільшення кількості молочно-товарних ферм, які модернізують свої потужності та нарощують продуктивність.

Згідно з даними Мінагро, найбільше зростання поголів’я корів спостерігається в Миколаївській (+12,2%), Тернопільській (+9,5%) та Хмельницькій (+5,2%) областях.

У загальному регіональному розрізі, близько 54% ВРХ в Україні утримується у Хмельницькій, Полтавській, Вінницькій, Тернопільській та інших областях.