Головна Політика «Схеми» знайшли у родини голови АМКУ Павла Кириленка нерухомості на 70 мільйонів гривень

«Схеми» знайшли у родини голови АМКУ Павла Кириленка нерухомості на 70 мільйонів гривень

by host

Родина голови Антимонопольного комітету України (АМКУ) Павла Кириленка у період 2020-2023 років придбала нерухомість і автівки загальною вартістю понад 70 мільйонів гривень.

Йдеться про великий маєток та дві земельні ділянки під Києвом, 200 квадратних метрів офісної нерухомості в столиці, два кросовери, три квартири з паркомісцями в елітних житлових комплексах Києва та четверо апартаментів в Ужгороді.

Як дослідили журналісти «Схем» (Радіо Свобода), це майно здебільшого оформлене на родичів дружини Кириленка (батьків-пенсіонерів та бабусю), родина придбала у період, коли він очолював Донецьку обласну адміністрацію та до його переведення у Київ на посаду голови АМКУ у 2023 році. При цьому, ніхто з родичів не має бізнесу, а офіційних доходів родини не вистачило б, щоб придбати все це коштовне майно, йдеться в розслідуванні.

У коментарі «Схемам» Кириленко заявив, що джерело статків – це стартовий капітал родини, який був сформований у 90-ті роки, коли бабуся його майбутньої дружини вигідно продала акції заводу «Стирол» у Горлівці, отримані нею як працівницею заводу. Знайти офіційне підтвердження цим операціям журналістам не вдалось.

Родичі Кириленка також не змогли надати документальних підтверджень цій версії походження статків сім’ї, заявляючи, що «все залишилось в окупованій Горлівці».

У квітні 2020 року – коли Павло Кириленко вже близько 9 місяців як очолював Донецьку облдержадміністрацію – його тесть Олександр Матієнко придбав у котеджному містечку на Київщині 25 соток землі та будинок у 228 квадратних метрів. Згідно з договором купівлі-продажу, який вдалось дістати «Схемам», ця нерухомість обійшлася Матієнку сукупно у 4 мільйони гривень.

Але відповідно до архівного оголошення про продаж згаданого будинку на одному із профільних сайтів, яке знайшли «Схеми», це майно у 2020-му році коштувало дорожче. Його вартість була 430 тисяч доларів (на той час – 10 мільйонів гривень).

У коментарі «Схемам» Олександр Матієнко запевнив, що й справді придбав маєток та землю вдвічі дешевше за ціну, вказану в оголошенні. «Він (продавець – ред.) продавав це майно 4-5 років. Я думаю, якби він не продав, я б не купив, так?», – сказав Матієнко.

Фотографії Кириленка з дітьми в цьому маєтку його мати публікувала у січні 2021 року.

У квітні 2021 року тесть Кириленка Олександр Матієнко придбав ще 25 соток у тому ж котеджному містечку за 1,8 мільйона гривень, як зазначено в договорі купівлі-продажу. Зараз на території можна розгледіти фундамент майбутньої будівлі.

Журналісти з’ясували, що родина Кириленка продовжила обзаводитися майном і після початку повномасштабного вторгнення Росії.

Так, у серпні 2022 року Матієнко придбав майнові права на апартаменти у преміальному житловому комплексі Residents Park в Ужгороді. На той час Павло Кириленко вже очолив Донецьку обласну військово-цивільну адміністрацію, переїхавши на схід саме з Ужгорода, де до цього два роки очолював військову прокуратуру.

За даними договорів купівлі-продажу, які є у розпорядженні «Схем», тесть Кириленка придбав майнові права на квартири в цьому ЖК площею 90 і 74 квадратних метри за 800 і 640 тисяч гривень відповідно. Як встановили журналісти, на момент придбання цієї нерухомості ринкові ціни на неї були суттєво вищими – 7 та 6 мільйонів гривень.

У квітні 2023 року тесть Кириленка купив в ужгородському ЖК майнові права на ще одну квартиру – площею 77 квадратних метрів за майже 670 тисяч гривень. Відповідно до даних сайту з нерухомості, їхня ринкова вартість – майже 6 мільйонів гривень.

Теща Кириленка Наталія Матієнко у той же період придбала майнові права на квартиру в комплексі Residents Park на 80 квадратних метрів, заплативши понад 670 тисяч гривень. Ринкова вартість апартаментів на той момент складала близько 6 мільйонів гривень.

Окрім квартир, подружжя Матієнків у період із 2022 по 2023 рік стали власниками чотирьох паркомісць в ужгородському ЖК, сукупною ринковою вартістю понад два з половиною мільйони гривень.

Таким чином, загальна ринкова вартість майна, яким володіє подружжя Матієнків в Ужгороді, складає 27 мільйонів гривень.

У березні 2023 року теща Кириленка стала власницею двох квартир у Києві в житловому комплексі Obolon Plaza, кожна площею у майже 90 квадратних метрів. Сукупна вартість цього майна, відповідно до договорів купівлі-продажу, які є у розпорядженні «Схем», склала 9,5 мільйонів гривень. Кошти за ці апартаменти були внесені у 2021 році.

У тому ж місяці, тесть Кириленка придбав у Obolon Plaza два паркомісця – на загальну суму, відповідно до ринкових цін, від 80 до 100 тисяч доларів.

Як з’ясували журналісти, у цьому ж столичному ЖК у травні 2023 року матір дружини Кириленка Наталія Матієнко стала власницею офісного приміщення у майже 200 квадратних метрів. Вона своєю чергою отримала його у подарунок від своєї матері Альбіни Віннікової. Віннікова (прабабуся дітей Кириленка) внесла майже 12 мільйонів гривень за цю нерухомість у 2021-му році, про що свідчить договір купівлі-продажу.

Також тесть Кириленка володіє Volkswagen Tiguan 2020 року випуску, а теща – люксовим кросовером BMW X3, на якому, як встановили «Схеми», пересувається сама дружина голови АМКУ Алла Кириленко.

У коментарі «Схемам» Павло Кириленко повідомив, що у родини його дружини було достатньо заощаджень, щоб придбати все це майно.

«Вони мали активи, в тому числі і у вигляді акцій, сертифікатів підприємства «Стирол». І потім вони реалізовувалися залежно від їх ціни. Альбіна Віннікова – це є прабабуся моїх дітей, вона працювала і акції реалізовувала вона», – зазначив посадовець.

Теща Кириленко розповіла, що її батьки продали акції заводу в 1997 році і заробили на цьому 40 тисяч доларів.

«Постійно працювали гроші. Вони у нас ніколи не лежали без діла», – повідомила Матієнко.

Вона додала, що ці гроші також лежали на рахунках кредитної спілки.

«Коли в нас лежали гроші в «Добробуті», кредитній спілці там дуже великі гроші нам платили щомісяця. Ми ці гроші давали під відсотки нашим знайомим», – додала теща Кириленка.

Також, за її словами, частину грошей вона отримала від родички в Росії, яка померла.

Тесть Кириленка Олександр Матієнко в коментарі «Схемам» повідомив, що все життя працював, а тому міг заощадити на це майно. «Хіба за 40 років я не міг заробити? Я будував, купував квартиру, робив ремонт, продав. Переїхав в іншу, зробив ремонт і пожив там. Мені допомагали батьки жінки, у нас велика і дружна сім’я, якщо люди так живуть, то це можна тільки аплодувати», – сказав Матієнко.

Натомість, відповідно до даних з офіційних реєстрів фізичних та юридичних осіб, Наталія Матієнко ніколи не мала бізнесу. Як вдалось з’ясувати «Схемам» за допомогою джерел із доступом до бази даних про офіційні доходи, з яких сплачувались податки, єдина виплата, яку вона отримала, була у 2003 році – 185 грн від приватного підприємства. За інформацією з податкової, після 2015-го року і до внесення грошей за дві столичні квартири, Матієнко отримувала лише соціальні виплати – загалом трохи менш як 2,5 тисяч гривень. Її чоловік Олександр Матієнко переважно працював у ДАІ. У період з 2005-го по 2015 рік він отримав 223 тисяч гривень зарплати. Зараз тесть і теща Кириленка є пенсіонерами.

Дружина Алла Кириленко, відповідно до декларацій посадовця, також офіційно не мала достатньо коштів, щоб допомогти батькам придбати численну нерухомість та авто. Як і сам голова Антимонопольного комітету, судячи з його заробітної плати та задекларованих заощаджень.

Бабуся дружини Кириленка, 77-річна Альбіна Віннікова, за останні чверть століття з офіційних нарахувань отримала лише 16 гривень від «Приватбанку» у 2013-му. А також, згідно з даними з податкової з 2015 по 2017 рік – соціальні виплати на суму трохи більше однієї тисячі гривень як внутрішньо переміщена особа.

Журналістам не вдалось знайти офіційного підтвердження операцій з акціями. У Фонді держмайна надали тільки частину архівних даних з переліком співробітників керівної ланки, які працювали на «Стиролі», і між якими ці акції, в тому числі, і розподілялися. Але серед них не було прізвища Віннікових. У Національному депозитарії, який веде облік цінних паперів, повідомили, що їм не передавали інформацію щодо архівного реєстру акціонерів заводу за ті роки.

Самі ж родичі Кириленка не змогли пригадати ані кількості акцій заводу, якими вони володіли, ані вартості цінних паперів. Вони згадали лише нібито про виручену від їхнього продажу суму в 40 тисяч доларів. Не змогли вони надати і документальних підтверджень цій версії походження статків родини.

«Воно все залишилось у Горлівці. Якби воно було, я б вам показала купу цих документів, які там залишилися, розумієте? Всі ці квитанції, розписки і решту» – сказала Наталія Матієнко.

Наявність у родини голови АМКУ майна, неспівставного з офіційними доходами, може трактуватися як незаконне збагачення, вважають юристи.

«Це може бути актив, записаний на інших осіб, але куплений за кошти або за дорученням суб’єкта декларування. Або за те, що він залишає за собою право розпоряджатись, продавати, визначати юридичну долю цього майна. Якщо ця різниця між законними доходами і набутими активами, перевищує 8,5 мільйонів гривень (станом на 2022 рік), то це може бути ознакою незаконного збагачення, відповідальність передбачена від 5 до 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна», – розповідає юрист «Центру протидії корупції» Вадим Валько.

Верховна Рада призначила Павла Кириленка очільником Антимонопольного комітету у вересні 2023 року. Як пояснював в інтерв’ю сам Кириленко, ця пропозиція надійшла від президента України Володимира Зеленського.

З 2019-го до осені 2023-го року Кириленко, згідно з указом президента, очолював Донецький регіон. Розпочав кар’єру як прокурор – спочатку в Донецькій області, згодом в Генеральній прокуратурі в Києві, а пізніше працював військовим прокурором на Закарпатті – очолював військову прокуратуру Ужгородського гарнізону.

Читайте також