Відкриття ринку землі в Україні дало можливість укладати тисячі угод щодо продажу земельних паїв. Розмір паю залежить від кількох факторів, включно з місцем розташування.
Про це розповідає News IO
Що таке земельний пай і його середній розмір
На початку 2017 року було зареєстровано 6,9 мільйона власників земельних паїв, які володіли 27,7 мільйона гектар сільськогосподарської землі. Це займає 89% від усієї приватної землі в Україні. Середній розмір паю становить 4 гектари, однак цей показник значно варіюється в залежності від регіону.
«Згідно з опитуванням 2012 року, 79% власників паїв були старше 50 років, а 43% – старші за 60 років».
З 1 липня 2021 року відкрилася можливість продажу земельних ділянок, отриманих внаслідок ліквідації колективних сільськогосподарських підприємств. Фізичні особи тепер можуть продати такі ділянки іншим фізичним особам або українським юридичним особам.
Процес розпаювання у пострадянський період
Після розпаду СРСР колективні господарства та колгоспи, які володіли великими земельними масивами, були ліквідовані. Земля, що раніше належала колективам, розподілилася між колишніми працівниками колгоспів.
Земельний пай – це право колишнього робітника колгоспу на отримання частки землі. Це не сама ділянка, а лише право на її отримання з земель колективної власності підприємства. Спочатку визначали частку для кожного з масиву земель, що належав колгоспу. Потім колишні члени колгоспу отримували свідоцтво на право власності на пай.
Перетворення паю в земельну ділянку
Виділення паю в натурі є важливим кроком, який дозволяє перетворити абстрактне право на пай на конкретну земельну ділянку. Якщо у власника є документи лише на пай, то продати його він не може. Для продажу необхідно юридично оформити пай у земельну ділянку.