Служба безпеки виявила та зупинила масштабну схему постачання Збройним силам України непридатних мінометних снарядів. Внаслідок спецоперації затримано генерального директора оборонного заводу на Дніпропетровщині, його першого заступника, колишнього керівника військового представництва Міністерства оборони та керівника групи контролю відповідного підрозділу.
Про це розповідає News IO
Схема виробництва та збуту непридатних боєприпасів
Слідство встановило, що на початку 2024 року керівництво заводу підписало договір з Агентством оборонних закупівель, відповідно до якого підприємство повинно було виготовити та передати Сухопутним військам ЗСУ великі партії 120-міліметрових мінометних пострілів. Однак у процесі серійного виробництва використовували неякісні матеріали та допускали суттєві технологічні порушення.
“Для серійного виробництва снарядів фігуранти використовували неякісні матеріали та виконували роботи з дефектом, що призвело до не спрацювання капсуля основного метального заряду та відсутності стабільної роботи всього порохового заряду”.
До складу боєприпасів також входили додаткові метальні заряди, які не відповідали вимогам стандартів бойового застосування. Таким чином організатори схеми прагнули здешевити виробництво, аби збільшити власний прибуток від державного замовлення.
Участь військових посадовців та наслідки для оборони
Для реалізації злочинної схеми керівництво оборонного підприємства залучило посадових осіб військового представництва, які повинні були контролювати якість оборонної продукції. За даними слідства, військові чиновники свідомо «заплющили очі» на браковану партію та внесли неправдиві відомості до офіційної звітної документації. Наслідком цього стало постачання на фронт 120 тисяч непридатних для використання мінометних снарядів, що підтвердила незалежна експертиза.
Усім чотирьом затриманим вже оголошено підозру за частиною 2 статті 28 та частиною 2 статті 114-1 Кримінального кодексу України – йдеться про перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань, вчинене групою осіб за попередньою змовою, що спричинило тяжкі наслідки. У разі доведення вини обвинуваченим загрожує до 15 років позбавлення волі.