Служба безпеки України спільно з Державним бюро розслідувань та Національною поліцією знешкодили п’ять нових нелегальних схем, які дозволяли чоловікам призовного віку уникати мобілізації. Правоохоронці затримали десятьох організаторів цих оборудок, що діяли у центральних і західних регіонах країни. Зловмисники пропонували фіктивні медичні документи чи допомагали перетнути державний кордон поза офіційними пунктами пропуску. Вартість подібних послуг сягала 15 тисяч доларів.
Про це розповідає News IO
Викриття оборудок на Буковині, Львівщині, Черкащині, Житомирщині та Тернопільщині
На Буковині співробітники СБУ затримали працівника місцевого підрозділу судової охорони, який разом зі спільником організував незаконний канал переправлення чоловіків призовного віку до Європейського Союзу через лісосмугу. Вони збирали клієнтів поблизу кордону, а далі вели групи непомітними маршрутами у сусідню країну.
У Львові слідчі викрили двох осіб: один із них оформлював військовозобов’язаних як «артистів» музичного колективу, який нібито перебував у міжнародних гастрольних турах. Інший же збував призовникам фіктивні «пакети документів», що давали підставу для звільнення від служби.
У Черкаській області правоохоронці затримали 43-річного підприємця, який виготовляв і продавав підроблені довідки про важкі хвороби родичів призовників, що буцімто потребували їхнього постійного догляду. Крім того, було викрито подружжя ділків та їхнього спільника, які допомагали клієнтам знімати себе з військового обліку, використовуючи фальшиві медичні документи.
В Житомирі затримали місцевого бізнесмена, який гарантував своїм клієнтам «путівку до ЄС». Він неодноразово посилався на особисті зв’язки у правоохоронних органах, аби переконати призовників у надійності своєї схеми.
На Тернопільщині ще один організатор, використовуючи контакти у військовому шпиталі, забезпечував охочим довідки про непридатність до військової служби за станом здоров’я.
Кримінальна відповідальність для організаторів схем
«За викритими фактами затриманим повідомлено про підозру відповідно до вчинених злочинів за такими статтями Кримінального кодексу України: ч. 1 ст. 114-1 – приготування до перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України в особливий період; ч. 3 ст. 332 – незаконне переправлення осіб через державний кордон України, вчинене організованою групою; ч. 3 ст. 369 – пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі, вчинена за попередньою змовою групою осіб; ч. 3 ст. 369-2 – зловживання впливом».
Наразі всі організатори злочинних схем перебувають під вартою. За вчинені правопорушення їм загрожує до дев’яти років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Служба безпеки України разом з іншими правоохоронними органами продовжують роботу з виявлення каналів ухилення від мобілізації та нагадують про кримінальну відповідальність за подібні дії.