Служба безпеки України повідомила про здобуття першого полону військовослужбовців з Північної Кореї, які брали участь у бойових діях проти України на території Курщини. За інформацією пресслужби СБУ, затримано двох військових КНДР, один з яких був захоплений 9 січня 2025 року тактичною групою № 84 ССО, а другий — десантниками Збройних Сил України.
Про це розповідає News IO
Після полону іноземним військовим надано всю необхідну медичну допомогу, відповідно до Женевської конвенції, і доставлено до Києва для проведення слідчих дій. Утримання відбувається у належних умовах. Спілкування з полоненими здійснюється через перекладачів корейської мови за сприяння розвідки Південної Кореї, оскільки вони не володіють українською, англійською чи російською мовами.
«На момент взяття у полон один із іноземців мав при собі військовий квиток російського зразка, виданий на ім’я іншої особи із реєстрацією у Республіці Тува РФ. А інший взагалі був без документів. Під час допиту військовий КНДР, у якого було знайдено квиток, заявив співробітникам СБУ, що цей документ йому видали в Росії восени 2024 року. Тоді, за його словами, частина бойових підрозділів Північної Кореї протягом одного тижня проходила злагодження із угрупованнями рашистів», – йдеться у повідомленні.
Слідчі дії тривають
За даними СБУ, полонений народився у 2005 році, займав посаду стрільця і проходив службу в армії КНДР з 2021 року. Він стверджує, що прибув до росії нібито на навчання, а не для участі у війні. Інший полонений, 1999 року народження, підтвердив свідчення свого напарника; він є снайпером-розвідником з 2016 року.
Слідство під процесуальним керівництвом Офісу генпрокурора триває за статтею 437 Кримінального кодексу України, яка стосується розв’язування і ведення агресивної війни. У СБУ наголошують, що цей випадок є беззаперечним доказом участі КНДР у конфлікті на боці російської федерації.
Міжнародна реакція
Раніше президент України Володимир Зеленський повідомив про захоплення двох військових з КНДР в Курській області. За даними США, Південної Кореї та України, у жовтні 2024 року до росії прибуло від 10 до 12 тисяч північнокорейських військових для участі у війні.
Москва та Пхеньян не підтверджують участі північнокорейських військ у боях, однак НАТО засудило розширення військової співпраці між росією та КНДР, вважаючи це небезпечною ескалацією та порушенням резолюцій Ради безпеки ООН. ЄС також висловив занепокоєння, закликаючи до дипломатичного тиску на Пхеньян. Аналітики ISW зазначають, що кремль уникає визнання присутності іноземних військ, щоб не підкреслювати власну слабкість у протистоянні з Україною.