Генеральна прокуратура росії оголосила про надання статусу «небажаної організації» проєкту «Реєстр збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України» (скорочено RD4U). Відомство зробило цю заяву 29 січня.
Про це розповідає News IO
Проект RD4U збирає інформацію про збитки, завдані російською армією українським підприємствам, приватним особам, а також культурній спадщині та екології. У повідомленні прокуратури рф зазначено, що діяльність RD4U «спрямована на порушення територіальної цілісності нашої країни (росії – ред.), підрив економічних засад держави, дестабілізацію соціально-політичної обстановки». На сайті організації, за інформацією відомства, «розміщуються матеріали, в яких заперечується приналежність до росії Криму, Донецької та Луганської Народних Республік, Запорізької та Херсонської областей, а також публікуються статті, що дискредитують зовнішню політику росії та дії Збройних Сил російської федерації в ході спеціальної військової операції, висловлюється необхідність підтримки київського режиму».
Наслідки визнання організації небажаною
Визнання RD4U небажаною організацією має на увазі заборону її діяльності на території росії. Будь-яка співпраця з даним проектом може призвести до адміністративної та кримінальної відповідальності. російська влада вже визнала небажаними десятки іноземних некомерційних та медійних організацій, серед яких і Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода.
Створення Реєстру збитків
Реєстр RD4U був заснований під егідою Ради Європи і розпочав свою роботу навесні 2024 року, його штаб-квартира розташована в Гаазі. На початкових етапах роботи проекту була можливість подавати заяви про пошкодження або знищення житлової нерухомості, а згодом також з’явилася можливість повідомляти про загибель близьких родичів внаслідок дій російських військових.
Заявки на реєстрацію збитків можуть подавати як фізичні, так і юридичні особи, а також державні установи. За оцінками експертів, кількість матеріальних претензій до росії з боку українців може сягнути 600 тисяч. Очікується, що ця судова структура зможе притягати до відповідальності високопосадовців росії.
Про заснування Міжнародного реєстру збитків, завданих агресією рф проти України, було оголошено у травні 2023 року. На той час більше 40 країн та Європейський Союз висловили намір приєднатися до угоди про Реєстр збитків. Реєстр запрацював 2 квітня.
Станом на лютий 2024 року, за даними третьої оцінки збитків і потреб (RDNA3), проведеної українським урядом у співпраці зі Світовим банком, потреби на відновлення України вже складають близько 486 мільярдів доларів.