Російські посадовці продовжують використовувати інформаційні операції, щоб створити враження, ніби Україна не бажає проводити переговори щодо обміну військовополоненими. Така діяльність має на меті підірвати довіру українців до свого керівництва. Про це повідомляє американський Інститут вивчення війни (ISW).
Про це розповідає News IO
«ISW продовжує оцінювати, що інформаційні операції Кремля, зосереджені навколо військовополонених, ймовірно, мають на меті відволікти увагу від власних зусиль Кремля, спрямованих на зрив процесу обміну полоненими, а також від постійних повідомлень про порушення прав людини в Росії, включаючи страти, вчинені проти українських військовополонених», – кажуть аналітики.
Кремлівські маніпуляції та українська відповідь
27 листопада речниця Міністерства закордонних справ росії Марія Захарова заявила, що має список з 630 українських військовополонених для обміну за схемою «один на один». Натомість 2 грудня уповноважена з прав людини в рф Тетяна Москалькова стверджувала, що Україна відмовилася від обміну, запланованого росією. Однак, за словами генерал-майора Дмитра Усова, офіційні запити на цей обмін так і не надійшли, а список містив як військовополонених, так і цивільних, яких вже повернули додому.
Усов додав, що інтерес російської сторони полягає лише в обміні полоненими, захопленими українськими силами в Курській області. Він також підкреслив, що поширювані заяви про небажання України вести переговори є спробою дискредитувати український уряд.
Ситуація з військовополоненими та відносини з Заходом
Джерела в росії також зазначають, що заява Захарової та Москалькової слугує для створення фальшивого наративу для західних партнерів України, демонструючи нібито зацікавленість росії у переговорах. Проте, російська сторона, за даними ISW, неодноразово відхиляла пропозиції України щодо обміну полоненими, навіть до початку наступу українських військ у Курській області в серпні 2024 року.
Згідно з даними Парламентської асамблеї Ради Європи, до 18 вересня 2024 року 65 956 українських військовослужбовців та цивільних осіб вважаються зниклими безвісти або перебувають у полоні. За словами уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця, станом на листопад 2024 року Україна зуміла повернути з російського полону 3767 осіб, з яких лише 186 – цивільні.