Спеціальний представник США з питань України та росії Кіт Келлог підтвердив, що росія не має наміру відмовлятися від контролю над окупованими територіями в Україні. В інтерв’ю Fox News він зазначив, що ситуація залишається складною і вимагатиме подальших переговорів.
Про це розповідає News IO
Контроль росії над територіями України
Келлог підкреслив, що Москва фактично контролює весь Луганський регіон, а також частини Донецької, Запорізької та Херсонської областей. Він вказав на важливість розрізнення фактичного контролю та юридичного статусу територій.
«Ми повинні розрізняти поняття де-факто і де-юре. Де-факто це означає, що вони фізично окупували територію і не підуть з неї. Але де-юре не можна сказати, що вони її повністю анексували. Міжнародна спільнота не визнає цю територію частиною росії. Це важкі дискусії, які ще потрібно провести»
Переговори щодо мирного врегулювання
Спеціальний представник додав, що для досягнення політичного рішення у війні між росією та Україною важливо зрозуміти позиції обох сторін та шукати компроміс, який принаймні частково задовольнить Київ і Москву. Він наголосив, що жодна зі сторін не отримає всього, чого прагне.
Наприкінці минулого тижня спеціальний посланець президента США Дональда Трампа Стів Віткофф також висловив думки щодо ситуації. Він заявив, що жителі Криму, Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей нібито проголосували на «референдумі» за те, щоб бути під контролем росії. За його словами, території де-факто перебувають під контролем росії, і основне питання полягає в тому, чи визнає світ їх російськими.
У вересні 2022 року росія провела референдуми на окупованих територіях Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України, які відбувалися під контролем російських військ, без міжнародного спостереження і з численними повідомленнями про примус і фальсифікації. Міжнародна спільнота, включно з ООН та ЄС, визнала ці «референдуми» незаконними.
Раніше заступник керівника Офісу президента Павло Паліса повідомив, що під час зустрічі в Ер-Ріяді українська та американська сторони погодили припинення вогню щодо енергетичних об’єктів і в Чорному морі, яке набуде чинності після публікації спільної заяви. Він підкреслив, що жодних розмов про територіальні поступки не було, а Київ наполягає на паритетному режимі тиші та готовий негайно реагувати на його порушення. Україна також працює над механізмами контролю та гарантій безпеки, адже, за словами Паліси, довіри до росії немає.