З лютого 2022 року російська армія здійснила 31 авіаційний та ракетний удар по 25 готелях на території України, в яких тимчасово проживали журналісти. Така статистика міститься у спільній доповіді «Репортерів без кордонів» (RSF) та української правозахисної організації Truth Hound, що представлена у травні 2025 року.
Про це розповідає News IO
Зростання атак на готелі у 2024–2025 роках
Автори доповіді зазначають, що на початку повномасштабного вторгнення, у 2022 році, удари по готелях були поодинокими – зафіксовано вісім випадків. Однак з другої половини 2023 року атаки почастішали: за рік російські сили завдали п’ять ударів по готелях, а вже в 2024 році кількість атак зросла до 14. За перші два місяці 2025 року було здійснено ще чотири подібних обстріли. Це свідчить про тенденцію до посилення цілеспрямованих атак по місцях, де можуть проживати журналісти та цивільні особи.
Загалом під обстрілами опинилися 25 представників медіа, із яких семеро отримали поранення. Особливо трагічним став випадок у Краматорську: у 2024 році внаслідок ракетного удару по готелю загинув радник з питань безпеки агенції Reuters Раян Еванс.
Наслідки для роботи журналістів
«Напади на цивільну інфраструктуру порушують міжнародне гуманітарне право і є воєнними злочинами. Винні мають бути притягнуті до відповідальності», – зазначила регіональна менеджерка RSF з питань України Полін Мофре.
Керівник дослідницького відділу Truth Hounds Роман Коваль наголошує, що обстріли готелів мають систематичний характер і спрямовані не лише на руйнування будівель, а й на «залякування та завдавання шкоди» тим, хто перебуває у цих закладах.
Згідно з доповіддю, обстріли суттєво вплинули на умови роботи журналістів. Відтак кореспонденти намагаються уникати розміщення у готелях, які розташовані неподалік від лінії фронту. В умовах зростаючої небезпеки редакції впроваджують додаткові заходи безпеки: автомобілі залишаються без розпізнавальних знаків, журналісти не використовують шеврони Press на бронежилетах чи вимикають функцію геолокації. Деякі редакції обмежують кількість ночівель у готелях, віддаючи перевагу приватному сектору, а іноді повністю забороняють відрядження до певних небезпечних районів.
Правозахисники наголошують, що ці умисні атаки спрямовані на ускладнення роботи журналістів і перешкоджання висвітленню війни. У зв’язку з цим міжнародна спільнота закликається до розслідування зафіксованих порушень та притягнення винних до відповідальності.