Головна Політика Роль українських посадовців у продажі стратегічних Ту-95 у 2011 році

Роль українських посадовців у продажі стратегічних Ту-95 у 2011 році

by host

Журналістське розслідування програми «Схеми» викрило участь низки українських посадовців у відчуженні військового майна, внаслідок чого у 2011 році були продані останні українські стратегічні бомбардувальники Ту-95МС. Серед зазначених осіб — тогочасний міністр з питань надзвичайних ситуацій Віктор Балога, перша заступниця міністра юстиції Інна Ємельянова та керівник комісії з реорганізації Мінекономіки Валерій Мунтіян.

Про це розповідає News IO

Процедура відчуження майна

Розпорядження про відчуження, яке ініціював міністр оборони Михайло Єжель влітку 2011 року, не передбачало консультацій з громадськістю. Документ був погоджений кількома міністерствами, включно з економічного розвитку, фінансів та юстиції. Інна Ємельянова підписала висновок, зазначивши відсутність корупційних чинників. Валерій Мунтіян, який у 2015 році отримав паспорт росії, погодив розпорядження від Мінекономіки.

Результати розслідування

Розслідування показало, що у процесі продажу демонтовані двигуни з Ту-95МС планували незаконно вивезти до росії. Власницею двигунів виявилася фірма «Дніпробізнесбуд», яка отримала їх в рахунок боргів від першого покупця літаків. Однак двигуни були вилучені правоохоронцями ще у 2015 році, та справа на сьогодні залишається нерозслідуваною.

«По-перше, Україна передавала згадане вами озброєння (як до того і свій власний ядерний арсенал) не ворогу, тобто не теперішній імперіалістичній Росії, а країні, яку навіть Захід вважав цілковито відповідальним стратегічним гравцем і своїм надійним партнером» — заявив Леонід Кучма, коментуючи ситуацію.

Документальні свідчення також підтверджують роль інших українських посадовців у передачі стратегічних бомбардувальників у росію у 1999 році на умовах обміну на погашення газових боргів. Підписанти угоди, як Валерій Пустовойтенко та Володимир Путін, не погоджували передачу з Верховною Радою, що викликало критику з боку експертів.

Розкриття обставин продажу літаків та їх використання у військових діях армією рф ставить під загрозу безпеку України, а також піднімає питання державної відповідальності за минулі рішення.