Про це розповідає News IO
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив про ймовірні зловживання в Службі у справах дітей та сім’ї Києва та столичного Центру соціально-психологічної реабілітації дітей. Про це він заявив 3 липня.
На думку Лубінця, родичі посадовців цих установ виїхали за кордон нібито для супроводу дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.
Йдеться про 68 дітей-вихованців Центру соціально-психологічної реабілітації дітей №1 Києва, яких у березні 2022 року евакуювали до колишнього молодіжного табору німецького міста Вупперталь. Їх супроводжували 20 людей. Як пояснює Лубінець, ці діти – сироти, позбавлені батьківського піклування та такі, що перебувають у складних життєвих обставинах.
Омбудсман пояснює, що співробітники Офісу цьго року відвідали табір у рамках моніторингу, але їх не пустили до закладу, тому що на території не було супроводжувачів від України, а діти «перебувають виключно під опікою німецької сторони».
Читайте також: Нові умови, старі виклики для українських біженців у Чехії. Що каже УВКБ ООН?
«За інформацією німецьких супроводжуючих, з початку евакуації було 55 дітей, проте відповідно до наказу директора Центру до Німеччини евакуювали 68. Запитання – а де 13 дітей? Моніторингова група так і не змогла перевірити ці дані через ненадання інформації», – зазначив Лубінець.
Згодом представники Офісу навідалися до Служби у справах дітей та сім’ї й Центру соціально-психологічної реабілітації дітей №1 Києва, щоб з’ясувати деталі, каже він. При цьому, за словами посадовця, установи не мали документів про умови перебування дітей під опікою німецької сторони.
«Нам вдалось довідатися: серед супроводжуючих осіб під час евакуації в офіційних наказах були люди, які не мають стосунку до цієї сфери, й лише за день до цього стали працівниками закладів, а деякі зовсім ніколи не були працевлаштовані. Найцікавіше: серед цих людей – близький родич керівника Служби у справах дітей та сім’ї міста Києва і близький родич керівника Центру соціально-психологічної реабілітації дітей №1 міста Києва. Серед супроводжуючих також значаться ще чотири особи, підстави для виїзду яких потребують додаткового вивчення», – стверджує Лубінець.
Читайте також: Чоловіки призовного віку зможуть отримати закордонний паспорт за межами України, але є нюанс: роз’яснення юриста
За його даними, чоловіки, які брали участь у супроводі дітей, звільнилися зі своїх посад, коли опинилися за межами держави, і не повернулися до України.
«Цей факт наштовхує на думку, що це все була «спланована акція»! Проте керівництво Служби у справах дітей та сім’ї міста Києва не повідомляло про це на нарадах чи у звітах. Проте він та керівник Центру соціально-психологічної реабілітації дітей №1 міста Києва продовжили їздити у робочі відрядження до Вупперталю на зустріч до своїх близьких родичів під виглядом робочих питань», – каже омбудсман.
Він додав, що звернувся до Офісу Генерального прокурора, поліції, Мінсоцполітики, Національної соціальної сервісної служби та КМДА і очікує на «швидке і неупереджене розслідування». Також, за словами Лубінця, його офіс планує більш прискіпливо перевіряти закордонні відрядження.
Ці установи наразі не коментували заяви уповноваженого з прав людини.
У лютому 2024 року дружина президента Олена Зеленська повідомила, що за два роки повномасштабної агресії понад 2 мільйони дітей виїхали за межі України.