Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що країни-члени Альянсу були глибоко стурбовані через корупційний скандал в Україні, який розкрили детективи Національного антикорупційного бюро. Про це він розповів в інтерв’ю, акцентуючи на серйозності ситуації для партнерів по НАТО.
Про це розповідає News IO
Позиція Альянсу щодо підтримки України
Рютте наголосив, що водночас союзники високо оцінили оперативні дії українського президента, спрямовані проти посадовців, які фігурували у корупційних схемах. Він підкреслив, що такі кроки української влади є надзвичайно важливими та свідчать про серйозний підхід до боротьби з корупцією. За словами генерального секретаря, інцидент не вплинув на рівень підтримки України країнами НАТО.
«Завдяки… тому, що ми розуміємо, наскільки важливо зберегти Україну якомога сильнішою в цій боротьбі – як для самої України, так і для нашої колективної безпеки і стабільності Європи й НАТО загалом – я не бачу ніяких змін у нашій підтримці України», – резюмував генсекретар НАТО.
Деталі розслідування та реакція підозрюваних
10 листопада Національне антикорупційне бюро повідомило про викриття злочинної організації, основна діяльність якої полягала у систематичному отриманні неправомірної вигоди від контрагентів «Енергоатому». Йдеться про хабарі у розмірі від 10% до 15% вартості контрактів. У цій справі під підозрою опинилися вісім осіб. Серед них – бізнесмен та співзасновник студії «Квартал-95» Тимур Міндіч (з кодовим ім’ям «Карлсон»), ексрадник міністра енергетики Ігор Миронюк («Рокет»), виконавчий директор з безпеки «Енергоатому» Дмитро Басов («Тенор»), а також працівники так званого «бек-офісу з легалізації коштів»: Олександр Цукерман («Шугармен»), Ігор Фурсенко («Рьошик»), Леся Устименко та Людмила Зоріна. Згодом підозру у незаконному збагаченні вручили і колишньому віцепрем’єр-міністру національної єдності Олексію Чернишову.
Олександр Цукерман у відповідь на звинувачення НАБУ та САП заявив, що вони є «брехнею», та пообіцяв повернутись до України. Тимур Міндіч, за даними правоохоронців, залишив країну 10 листопада, однак жодних публічних коментарів щодо справи не давав. Рада національної безпеки і оборони застосувала санкції щодо обох підозрюваних, а НАБУ 22 листопада оголосило Тимура Міндіча та Олександра Цукермана у розшук.