Верховна Рада України відклала ухвалення резонансного законопроєкту №10242, який стосується посилення кримінальної відповідальності за несанкціоноване розповсюдження інформації з електронних реєстрів. Законопроєкт, який викликав критику з боку журналістів, було відправлено на повторне друге читання. Це рішення парламент прийняв 4 грудня.
Про це розповідає News IO
Про це повідомив нардеп від фракції «Голос», голова комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин. Він зазначив, що 213 депутатів підтримали законопроєкт, але цього недостатньо, оскільки для його прийняття необхідно щонайменше 226 голосів.
«Тепер є час на консультації щодо захисту інформації в реєстрах. Що і пропонувалося», – зазначив парламентар.
Заперечення та пропозиції
Перед цим Юрчишин пропонував зняти законопроєкт з розгляду та провести додаткові консультації з міжнародними партнерами та медійниками для розробки альтернативних рішень, які б не порушували права журналістів.
Цього ж дня комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності переглянув законопроєкт і запропонував змінити покарання з від п’яти до восьми років позбавлення волі на від двох до п’яти років. Про це повідомив перший заступник голови комітету, депутат від фракції «Голос» Андрій Осадчук.
Критика з боку медійної спільноти
Українські медіарухи, а також правозахисні організації закликали не підтримувати законопроєкт у його поточній редакції. Вони вважають, що цей документ становить загрозу для свободи слова, діяльності журналістів та захисту їхніх джерел, а також викривачів корупції в Україні.
Законопроєкт №10242 був зареєстрований у парламенті 9 листопада 2023 року. Він передбачає зміни до Кримінального кодексу України, які б регулювали відповідальність за несанкціоноване втручання у публічні електронні реєстри та посилювали покарання за злочини в інформаційно-комунікаційній сфері під час воєнного стану.