Всеукраїнська рада церков і релігійних організацій виступила із закликом до міжнародної спільноти після того, як Софія Київська зазнала пошкоджень унаслідок чергового ракетного удару російської федерації.
Про це розповідає News IO
Софія Київська під загрозою: історичний спадок України страждає від обстрілів
У заяві Ради церков наголошується, що Софія Київська – це один із найдавніших християнських храмів, збудований у XI столітті за правління Володимира Великого. Собор пережив монголо-татарську навалу у XIII столітті, плановане знищення за часів Сталіна і Другу світову війну, але лише зараз, у ХХІ столітті, постраждав від дій російських військ. Об’єкт входить до списку Світової спадщини ЮНЕСКО і є важливою духовною й історичною пам’яткою для всього українського народу.
«Софія Київська – це найдавніший храм часів давньої Київської держави – Руси-України. Храм побудували в 11 столітті, причому будівництво почалося за Володимира Великого, який хрестив Русь… Софія Київська входить до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Храм уцілів у 13 столітті під час монголо-татарської навали. За Йосипа Сталіна його хотіли знести. Храм пройшов через Другу Світову війну і залишився цілим і неушкодженим. І тільки сучасні варвари з Росії, які не мають нічого святого, завдали удару, через який Софія Київська сьогодні постраждала», – йдеться в заяві.
Релігійні переслідування та заклик до дій світової спільноти
Рада церков повідомляє, що від початку повномасштабної агресії росія вже знищила або пошкодила щонайменше 670 храмів і молитовних будинків на території України. За цей час було вбито 60 священнослужителів різних конфесій, а багато пасторів і священиків зазнали незаконних арештів і перебували у полоні окупантів.
На тимчасово окупованих територіях тривають релігійні переслідування: незаконні затримання та ув’язнення священнослужителів, захоплення культових споруд, використання їх для військових і адміністративних цілей, а також закриття храмів і молитовних домів. Ситуація ускладнюється тотальним контролем за релігійним життям і його підпорядкуванням окупаційній владі.
У заяві повторно підкреслено звернення до міжнародної спільноти від 1 березня 2022 року із закликом негайно використати всі можливі засоби впливу на керівництво рф для запобігання обстрілам українських міст, зокрема Києва.
Глави релігійних організацій України звернулися до цивілізованого світу із проханням вжити дієвих заходів, щоб зупинити руйнування святинь, переслідування духовенства та захистити право на вільне віросповідання.
Міністр культури і стратегічних комунікацій Микола Точицький підтвердив факт руйнування Софії Київської внаслідок атаки, зазначивши, що вибухова хвиля пошкодила карниз головної апсиди цього унікального пам’ятника. За його словами, міністерство вже поінформувало Центр всесвітньої спадщини про інцидент та вимагає міжнародного розслідування.
У ніч на 10 червня російські війська здійснили масований обстріл Києва. Руйнування зафіксовано у семи районах столиці, постраждали як житлові будинки, так і визначні історичні об’єкти, зокрема Софійський собор.