Звільнення 23 тяжкопоранених військових, яке кремлівські представники називають «жестом доброї волі», викликало різку реакцію в Україні. За словами Арсенія Пушкаренка, заступника голови комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва, це є «насмішкою» з боку російського президента Володимира Путіна.
Про це розповідає News IO
«Це абсурд. У нас у полоні тисячі людей перебувають, сотні тяжкопоранених наших військовослужбовців, цивільних, людей, які взагалі не мали бути у полоні, відповідно до Женевської конвенції. Нелюдське ставлення, тортури, жорстоке поводження, знущання. І позиція України була, погоджуючись на 30-денне перемир’я, що наступним кроком ми вбачаємо обмін полонених усіх на всіх. Це дійсно продемонструвало б, що Росія готова… Ну це просто насмішка насправді Путіна з нас усіх», – зазначив Пушкаренко.
Щодо заявленого російською стороною обміну військовополоненими у форматі «175 на 175», депутат вказав, що ця домовленість була досягнута ще до переговорами між Трампом і Путіним. За його словами, розмова лідерів США та рф не принесла очікуваних результатів, оскільки домовленості про 30-денне припинення вогню не було досягнуто.
«Я думаю, що Росія буде тягнути, затягувати, дурити і Сполучені Штати Америки, і інших союзників… Я сподіваюся, що американська адміністрація теж скоро зрозуміє цю підступну стратегію Путіна, що він усе робитиме для того, щоб затягнути час і просунутися вперед, узяти більше полонених у заручники і так далі», – додав він.
Під час телефонних переговорів 18 березня, які тривали майже дві години, Трамп та Путін обговорили умови, за яких може початися рух до миру. Зокрема, вони погодилися на «енергетичний і інфраструктурний припинення вогню» та технічні переговори щодо морського перемир’я в Чорному морі. Кремль також повідомив, що Путін підтримав ідею Трампа про мораторій на удари по енергетичній інфраструктурі.
Президент України Володимир Зеленський, коментуючи результати цих переговорів, висловив сумніви щодо швидкого досягнення миру, зазначивши, що «Путін не дозволить отримати припинення вогню швидко».
Після переговорів у Саудівській Аравії українські й американські офіційні особи 11 березня оголосили, що Київ погодився на пропозицію про 30-денне припинення вогню, на що Москва відреагувала обережно, висунувши додаткові умови.