Наступ російських військ у Сумській області став несподіваним наслідком Курської операції, про що 10 червня в ефірі Радіо Свобода повідомив Роман Костенко, народний депутат України та секретар парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки.
Про це розповідає News IO
«Відбулося те, що не планувалося. Ніхто не планував, що зараз відійдуть (ЗСУ з Курщини – ред.), і противник буде просуватися. Це вирішило поле бою. Якби була можливість утримувати поле бою в напрямку Курська, ми б утримували, але, на жаль, не змогли», – наголосив депутат.
Причини та ризики просування російських військ
За словами Костенка, ключовим чинником став прорахунок у плануванні оборони на Курському напрямку. Він підкреслив, що командування ЗСУ розраховувало утримати позиції, однак ситуація на полі бою змінилася не на користь української сторони. Внаслідок цього російські війська отримали можливість просуватися вглиб Сумської області, що стало «зворотним ефектом» операції та передбачуваним ризиком, який потрібно було враховувати на етапі планування.
Окремо Костенко акцентував, що, за розвідувальними даними, рф спочатку планувала передислокувати свої підрозділи з Курщини на Покровський напрямок. Однак у процесі було ухвалено рішення використати додаткові сили морської піхоти для наступу на Сумщині. Це рішення, за словами депутата, приймалося поспіхом, виходячи з поточної оперативної обстановки, «на ходу».
Ситуація в регіоні: контроль та загрози
Наприкінці травня президент України Володимир Зеленський повідомив, що російська федерація зосередила біля кордонів Сумської області близько 50 тисяч військовослужбовців. Водночас голова Сумської обласної військової адміністрації Олег Григоров 26 травня зазначив, що російські сили захопили чотири населених пункти на прикордонні: Новеньке, Басівку Юнаківської громади, а також Веселівку та Журавку Хотінської громади. З того часу зона контролю рф у регіоні була розширена.
22 травня президент рф володимир путін заявив про створення так званої «буферної зони» вздовж українсько-російського кордону, що стало ще одним свідченням розширення планів російської федерації щодо цього напрямку.