У Польщі стартують президентські вибори, що стануть визначальним етапом для подальшого напрямку реформ, які впроваджує проєвропейський уряд на чолі з Дональдом Туском. Виборчі дільниці відкриються у неділю, 18 травня, і громадяни обиратимуть з-поміж тринадцяти кандидатів, чиї програми суттєво відрізняються між собою щодо питання майбутнього країни та її місця в Європейському Союзі.
Про це розповідає News IO
Головні претенденти: курс на реформи чи збереження статус-кво
Основним фаворитом президентських перегонів є Рафал Тшасковський, чинний мер Варшави та соратник Дональда Туска. У разі перемоги Тшасковського урядова коаліція отримає змогу реалізувати масштабні реформи, зокрема модернізацію судової системи та лібералізацію законодавства про аборти. Під час передвиборчої кампанії Тшасковський наголошує на зміцненні обороноздатності країни, підтримці України, а також розвитку партнерства з ЄС без втрати стратегічних відносин із США.
Його основний конкурент — Кароль Навроцький, кандидат від націоналістичної партії «Право і справедливість» та голова Інституту національної пам’яті. Навроцький виступає з критикою нинішнього уряду і акцентує на необхідності виключно трансатлантичних зв’язків, підкреслюючи ключову роль США. Під час зустрічі із Дональдом Трампом Навроцький заявив, що переконаний у власній перемозі на виборах.
Виборчий процес: розклад і очікування
Якщо жоден із кандидатів не набере понад 50% голосів під час першого туру, другий тур заплановано провести 1 червня. Дільниці працюватимуть з 7:00 до 21:00 за місцевим часом; одразу після їх закриття організатори оприлюднять екзитполи, а попередні результати будуть відомі вже вночі.
Ще одним помітним учасником перегонів є представник крайніх правих Славомір Менцен — підприємець і податковий радник. Його кампанія відзначається антимігрантською риторикою, закликами до зниження податків, а також обмеженням допомоги українським біженцям. При цьому Менцен користується значною популярністю серед молоді та має найбільшу кількість підписників серед польських політиків у TikTok.
«Після повернення до влади два роки тому Туск пообіцяв відновити верховенство права та наблизити Польщу до центру Європейського Союзу, однак натрапив на спротив чинного президента Анджея Дуди — союзника націоналістичної партії «Право і справедливість»», — зазначено у повідомленні.
Результати виборів можуть суттєво вплинути на політичний ландшафт Польщі та подальшу долю реформ. У разі перемоги Навроцького можливе гальмування проєвропейських ініціатив та загострення внутрішньокоаліційної напруги, тоді як перемога Тшасковського відкриє нові можливості для розширення європейської інтеграції та лібералізації країни.