Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі оголосила, що не залишить свою посаду до тих пір, поки в країні не буде обрано новий легітимний парламент. Вона заявила, що теперішній склад парламенту не має права обирати нового президента, а тому її мандат залишається чинним. Це стало відомо 30 листопада, як повідомляє проєкт Радіо Свобода «Эхо Кавказа».
Про це розповідає News IO
«Я хочу сказати громадськості, що і тут, із президентом, який є єдиним незалежним, легітимним інститутом, існує національний консенсус. Завтра суспільство і політичні партії зустрінуться зі мною. Разом ми керуємо політичним процесом, яким керуєте ви зовні, на вулиці і в різних сферах суспільства… Я буду на чолі політичного процесу, залишаючись вашим президентом. Легітимного парламенту немає, тому нелегітимний парламент не може обрати нового президента, тому не може бути інавгурації. Мій мандат діє доти, доки не буде законно обраний парламент, який законно обере когось замість мене», – заявила вона.
У суботу в Тбілісі тисячі людей вийшли на вулиці, протестуючи проти рішення правлячої партії «Грузинська мрія» припинити переговори з ЄС щодо вступу до 2028 року. Подібні акції відбуваються і в інших містах країни.
Напруженість зростає в грузинській політиці
Прем’єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що країна не дозволить реалізацію сценарію, подібного до українського Майдану. Він звинуватив європейських політиків і «агентуру» у відповідальності за насильство на проєвропейських мітингах в Тбілісі. На думку Кобахідзе, правоохоронці в ніч на 30 листопада запобігли «нападу на конституційний лад» країни і захистили її суверенітет.
Грузинські сили безпеки застосували сльозогінний газ і водомети проти протестувальників біля парламенту в Тбілісі вранці 29 листопада. Десятки учасників акції були затримані, серед постраждалих опинилися і журналісти Радіо Свобода та інших ЗМІ.
Наслідки парламентських виборів
Після парламентських виборів, які відбулися в жовтні, правляча партія «Грузинська мрія» отримала 54% голосів. Опозиційні сили та західні уряди заявляють про порушення під час голосування, включаючи російський вплив.
Десятки демонстрантів, журналістів та правоохоронців постраждали в ніч на 29 листопада внаслідок акцій протесту у грузинській столиці. Мітинг був спровокований заявою прем’єра Іраклія Кобахідзе про зупинку інтеграції до ЄС до 2028 року. Міністерство внутрішніх справ використовувало спеціальні засоби для розгону учасників протесту, включаючи водомети та перцевий спрей.