У столиці Чехії представники кримськотатарської спільноти та громадські активісти провели меморіальний захід, присвячений 81-й річниці депортації кримськотатарського народу. Нагадаємо, масове виселення стало однією з найтрагічніших сторінок в історії кримських татар.
Про це розповідає News IO
Свідчення трагедії та її сучасне відлуння
Організацією події, що об’єднала членів діаспори та небайдужих громадян, традиційно опікувалася громадська організація «Празький майдан». Під час меморіалу ініціатор акції Ельдар Емірусейнов наголосив на злочинному характері політики «русского міру», звернувшись до учасників із промовою:
«Русского міру не буває без вбивств і колонізації, – звернувся до присутніх ініціатор акції Ельдар Емірусейнов. – Після того, як росія окупувала Крим, усе повторилося для нашого народу».
Ельдар Емірусейнов детально розповів про хід депортації у 1944 році, підкресливши, що зранку 18 травня тисячі солдатів НКВС вдиралися до домівок кримських татар, даючи лише 15 хвилин на збори. Людей, серед яких були жінки, діти та літні особи, насильно завантажували у товарні вагони. Протягом трьох днів близько 200 тисяч кримських татар вивезли до віддалених районів Узбекистану, Казахстану, Сибіру. Чоловіки в цей час були на фронті у складі Червоної армії.
Дорога тривала тиждень – без їжі, води чи медичної допомоги. Багато людей не витримували і помирали просто у вагонах, а тіла не ховали. Після прибуття депортованих зустрічали ворожо, вважаючи їх зрадниками, і, за словами Емірусейнова, у перші роки загинуло майже половина всього народу. У Криму було стерто сліди кримськотатарської присутності – перейменовано міста та села, знищено мечеті, кладовища та школи.
Сучасні репресії на окупованому півострові
Промовець також звернув увагу на сучасну ситуацію в окупованому Криму: заборона діяльності Меджлісу, закриття шкіл, масові арешти, тортури та політичні переслідування кримських татар. Зараз кримськотатарські домівки регулярно зазнають обшуків, активістів та журналістів арештовують, звинувачують у тероризмі, екстремізмі та сепаратизмі, засуджуючи на тривалі терміни – від 7 до 22 років.
Ельдар Емірусейнов підкреслив, що події в Криму сьогодні – це продовження політики знищення народу, розпочатої ще у 1944 році, та закликав міжнародну спільноту не залишатися осторонь повторення злочинів.
Кожного року в Україні 18 травня відзначають День боротьби за права кримськотатарського народу і вшановують пам’ять жертв геноциду. Держава Україна визнала депортацію кримських татар 1944 року актом геноциду у 2015-му, а за нею – Литва, Латвія, Канада, Польща, Естонія та Чехія у подальші роки.
Варто наголосити, що 18 травня 1944 року радянський режим розпочав масове примусове виселення всього кримськотатарського народу з Криму до Центральної Азії. За три дні близько 200 тисяч людей було депортовано залізничними вагонами, що стало однією з найбільших трагедій у новітній історії Європи.