Спільна заява низки українських правозахисних організацій, оприлюднена на офіційному сайті Харківської правозахисної групи (ХПГ), викликала занепокоєння через запровадження персональних санкцій проти громадян України. У документі зазначено, що санкції щодо опозиційних політиків та бізнесменів є «позасудовою політичною розправою», яка «підриває» основоположні принципи права, а також порушує Конституцію і міжнародні угоди, ратифіковані Україною.
Про це розповідає News IO
«Громадяни України, або іноземці, що перебувають під юрисдикцією України або дружніх держав, з якими укладено міжнародні угоди про видачу правопорушників, не можуть бути піддані санкціям. Санкції слугують міжнародно-правовим механізмом політичного характеру, застосовуваним однією державою проти іншої, її фізичних і юридичних осіб, у ситуаціях, коли інші методи боротьби з ворожим впливом виявляються неефективними», – підкреслили правозахисники.
Обґрунтування правозахисників
Представники організацій наголосили на тому, що застосування санкцій проти власних громадян можливе лише в тих випадках, коли вони «переховуються у ворожих юрисдикціях за кордоном або на тимчасово окупованих територіях України, і держава не має механізмів їхнього притягнення до відповідальності». Відповідно до заяви, дії президента Зеленського стосовно таких політиків, як Петро Порошенко, Костянтин Жеваго, Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов, є «не санкціями у міжнародно-правовому розумінні, а позасудовою розправою над політичними опонентами».
«Дії президента України є незаконними і свавільними. Це намагання замінити правоохоронну та судову системи директивним управлінням. Застосування санкцій передбачає значні обмеження в правах, при цьому держава зобов’язана дотримуватися низки гарантій, таких як: заборона покарання без закону, право на справедливий судовий розгляд, дотримання принципу презумпції невинуватості та право на обґрунтовану інформацію про обвинувачення. Проте, жодна з цих гарантій у випадку з нинішніми санкціями не була дотримана», – йдеться у заяві правозахисників.
Санкції та їх наслідки
Експерти вважають, що санкції не можуть слугувати інструментом притягнення до юридичної відповідальності за кримінальні правопорушення, навіть у разі тривання розслідування. Застосування санкцій замість кримінальної відповідальності може призвести до знищення принципів правосуддя через політичні мотиви, які стоять за їхнім запровадженням. Ця ситуація може свідчити про руйнування демократії в Україні, підкресливають правозахисники.
У заяві також зазначено, що указ президента України №81/2025 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України» є проявом політичного переслідування опозиції та узурпації влади, оскільки президент, на їхню думку, в порушення Конституції привласнив повноваження судової гілки влади.
До заяви приєдналися 12 правозахисних груп, серед яких Харківська правозахисна група, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Центр громадянських свобод та інші. Раніше Рада національної безпеки і оборони України запровадила санкції проти кількох осіб, зокрема п’ятого президента України Петра Порошенка, колишнього народного депутата Віктора Медведчука, бізнесменів Геннадія Боголюбова та Ігоря Коломойського.
«Санкції передбачають блокування активів та запобігання виведенню капіталу за межі України»
Згідно з реєстром санкційних дій, зазначені особи підпадають під обмеження, адже раніше надійшли повідомлення про їх запровадження проти політичного опонента президента. Порошенко підтвердив інформацію про санкції проти себе, реагуючи на звинувачення, які викликали занепокоєння у західних дипломатичних представництв, що застерегли українську владу від політичних переслідувань.