Президент України Володимир Зеленський у своєму новому відеозверненні наголосив, що порушення санкцій, запроваджених проти росії, слід розглядати як співучасть у війні. Глава держави підкреслив, що «тільки у ніч на 1 лютого ворог застосував 165 ракет та дронів різних типів для атаки по Україні. Зокрема, під ударами були Полтавська, Харківська, Дніпропетровська, Запорізька та Донецька області».
Про це розповідає News IO
Наслідки постачання компонентів для російської зброї
Зеленський зазначив, що «ворогу не вдалося б завдавати такої шкоди, якби вороже озброєння не містило компоненти виробництва інших країн, зокрема, їх мають «Шахеди» і ракети». Він також вказав на велику кількість ударних одиниць, застосованих у нічному нападі, зазначивши, що «сто шістдесят п’ять ударних одиниць в одному нічному ударі росії – усі ці «Іскандери», «Калібри» та інші засоби для убивств – це сотні й навіть тисячі компонентів з інших країн. Країни Європи, Китай і навіть Америка. Без таких критичних компонентів не буде жодної можливості росії ламати життя інших народів».
Санкції як ключ до стримування агресії
Президент підкреслив критичну важливість дотримання санкцій проти росії: «Не має залишитися жодного способу постачання в росію критичних компонентів для оборонного виробництва. Порушення санкцій має трактуватися як співучасть у війні, і той, хто допомагає знищувати життя, повинен за це відповідати».
Зеленський також зазначив, що Європейський Союз вже заборонив більшу частину імпорту російського вугілля та нафти, але запровадження санкцій щодо трубопровідного газу з росії наразі ускладнене через залежність деяких європейських країн від цього ресурсу. Відмова від російського зрідженого природного газу може відбуватися через санкції або в рамках «дорожньої карти» поступового обмеження закупівель.
Крім того, 16-й пакет санкцій ЄС передбачає штрафи для 74 нафтових танкерів росії, а також обмеження на імпорт російського алюмінію. За інформацією Bloomberg, обмеження будуть запроваджені поступово, що дозволить європейським покупцям імпортувати алюміній з росії протягом року за системою квот.
Євросоюз також розглядає можливість відключення близько 15 російських банків від міжнародної платіжної системи SWIFT, при цьому на вересень 2024 року в росії залишаються підключеними понад 200 банків до цієї системи.
Новий пакет санкцій також розширить перелік осіб та організацій, які підпадуть під санкції у зв’язку з повномасштабним вторгненням рф в Україну, включаючи нові обмеження для російських медіа, що беруть участь у дезінформаційних кампаніях.