Головна Агросектор Попит на азотні добрива зберігається, незважаючи на зростання цін на газ

Попит на азотні добрива зберігається, незважаючи на зростання цін на газ

by host

Минулого тижня на Українській енергетичній біржі активно відбувалася торгівля природним газом із поставкою на листопад та грудень 2024 року. У торгах взяли участь 11 компаній, які виступили як продавцями, так і покупцями. Серед них варто відзначити такі підприємства, як “Електро-газ”, “Енерджигазтрейд”, “Національні Ресурси України”, “ВК Укрнафтобуріння”, “Надра-геоінвест”, “Оператор ГТС України”, “ГПК Нафтогаз Трейдинг”, “Укрнафта”, “Полтавагаз”, “ІГК” та “Дніпросталь-енерго”.

Про це розповідає News IO

Ціни на газ: динаміка зростання

Протягом тижня стартові ціни на газ постійно зростали. Згідно з даними біржі, до п’ятниці середня стартова ціна газу на грудень збільшилася на 2,05% у порівнянні з понеділком. Загалом, було продано 104,1 мільйона кубометрів природного газу. В ролі покупців виступили “Оператор ГТС України” та “ГПК Нафтогаз Трейдинг”, в той час як продавцями стали “ВК Укрнафтобуріння”, “Надра-геоінвест” і “Укрнафта”.

Торги завершилися у п’ятницю з цінами на листопад-грудень близько 14800 грн/тис. куб. м без ПДВ. За даними “Інфоіндустрії”, у вівторок ціни зросли до 15400 грн/тис. куб. м без ПДВ.

Вплив на ринок азотних добрив

Для українських виробників добрив це означає, що собівартість аміаку на експорт може скласти від 19200 до 19400 грн/т без ПДВ, що еквівалентно 467-477 дол. США/т, FOB. Ця ціна є неконкурентоспроможною на ринках Північної Африки в порівнянні з продукцією з Близького Сходу, але відповідає ринковій вартості в Північно-Західній Європі. Водночас аміак у Північно-Західній Європі минулого тижня подешевшав до 620-640 дол. США/т, DDU.

Втім, сподіватись на експорт аміаку українські виробники не можуть, адже на внутрішньому ринку ціна аміаку сягала 31-32 тис. грн/т з ПДВ та з доставкою.

Згідно з даними “Інфоіндустрії”, очікується, що восени 2024 року дефіцит безводного аміаку може досягти 15-20 тисяч тонн. Багато агрохолдингів віддають перевагу купівлі аміаку замість аміачної селітри. Ціни на азотні добрива суттєво різняться залежно від вмісту діючих речовин у таких продуктах, як карбамід, сульфат амонію, аміачна селітра та аміачна вода.