Минулого тижня на Українській енергетичній біржі активно відбувалася торгівля природним газом із поставкою на листопад та грудень 2024 року. У торгах взяли участь 11 компаній, які виступили як продавцями, так і покупцями. Серед них варто відзначити такі підприємства, як “Електро-газ”, “Енерджигазтрейд”, “Національні Ресурси України”, “ВК Укрнафтобуріння”, “Надра-геоінвест”, “Оператор ГТС України”, “ГПК Нафтогаз Трейдинг”, “Укрнафта”, “Полтавагаз”, “ІГК” та “Дніпросталь-енерго”.
Про це розповідає News IO
Ціни на газ: динаміка зростання
Протягом тижня стартові ціни на газ постійно зростали. Згідно з даними біржі, до п’ятниці середня стартова ціна газу на грудень збільшилася на 2,05% у порівнянні з понеділком. Загалом, було продано 104,1 мільйона кубометрів природного газу. В ролі покупців виступили “Оператор ГТС України” та “ГПК Нафтогаз Трейдинг”, в той час як продавцями стали “ВК Укрнафтобуріння”, “Надра-геоінвест” і “Укрнафта”.
Торги завершилися у п’ятницю з цінами на листопад-грудень близько 14800 грн/тис. куб. м без ПДВ. За даними “Інфоіндустрії”, у вівторок ціни зросли до 15400 грн/тис. куб. м без ПДВ.
Вплив на ринок азотних добрив
Для українських виробників добрив це означає, що собівартість аміаку на експорт може скласти від 19200 до 19400 грн/т без ПДВ, що еквівалентно 467-477 дол. США/т, FOB. Ця ціна є неконкурентоспроможною на ринках Північної Африки в порівнянні з продукцією з Близького Сходу, але відповідає ринковій вартості в Північно-Західній Європі. Водночас аміак у Північно-Західній Європі минулого тижня подешевшав до 620-640 дол. США/т, DDU.
Втім, сподіватись на експорт аміаку українські виробники не можуть, адже на внутрішньому ринку ціна аміаку сягала 31-32 тис. грн/т з ПДВ та з доставкою.
Згідно з даними “Інфоіндустрії”, очікується, що восени 2024 року дефіцит безводного аміаку може досягти 15-20 тисяч тонн. Багато агрохолдингів віддають перевагу купівлі аміаку замість аміачної селітри. Ціни на азотні добрива суттєво різняться залежно від вмісту діючих речовин у таких продуктах, як карбамід, сульфат амонію, аміачна селітра та аміачна вода.