У Чехії 17 квітня відійшов у вічність колишній політик, журналіст та співзасновник гуманітарної організації «Людина в біді» Яромір Штєтіна (1943–2025). Його смерть стала втратою для громадянського суспільства та української справи, оскільки він багато років активно підтримував Україну у її боротьбі з російською агресією.
Про це розповідає News IO
Життєвий шлях і громадська діяльність
Яромір Штєтіна розпочав свою журналістську кар’єру в 1969 році у газеті Mladá fronta. Незабаром його звільнили через протест проти радянської окупації Чехословаччини. Він згадував:
“Мені довелося заробляти на життя фізичною працею, а журналістом я став, лише коли мені було майже п’ятдесят”.
Перед Оксамитовою революцією 1989 року Штєтіна багато подорожував світом, переважно у межах радянського простору, і написав низку книг про свої мандрівки. У 1988 році, після землетрусу у Вірменії, він разом із колегами організував збір гуманітарної допомоги для постраждалих.
Він займав посаду депутата Європарламенту від Чехії у період з 2014 по 2019 року, а раніше був сенатором країни. Його активна позиція щодо підтримки України зробила його відомим у міжнародних колах.
Підтримка України та антиросійська позиція
Яромір Штєтіна неодноразово висловлював свою підтримку українському народу. Він закликав до посилення санкцій проти росії, надання Україні військової та гуманітарної допомоги, а також до запровадження безвізового режиму з ЄС.
Він порівнював нинішню агресію росії проти України із подіями 1968 року, коли радянські війська вторглися до Чехословаччини. За його словами:
“Путін – диктатор. За часи його правління було скоєно низку воєнних злочинів”.
Також він виступав на Радіо Свобода і вказував, що головною метою російської пропаганди є розкол у Європейському союзі. Водночас, політик закликав почути думку колишніх українських добровольчих підрозділів, зокрема «Азову», і відкидав звинувачення у неонацизмі, наголошуючи на важливості підтримки сил, які протистоять російській агресії.
Померлий політик залишив по собі спадщину активного громадського діяча та захисника українських інтересів, що у сучасних умовах набирає особливого значення.