Головна Політика Польські митники пропускають у ЄС підсанкційну деревину з Білорусі за сфальшованими документами

Польські митники пропускають у ЄС підсанкційну деревину з Білорусі за сфальшованими документами

by host
Польські митники пропускають у ЄС підсанкційну деревину з Білорусі за сфальшованими документами

Білоруську деревину, що потрапила під санкції, ввозять на територію Євросоюзу через Польщу, використовуючи підроблені документи про те, що продукція прямує з Казахстану. У польській митниці кажуть, що не мають фізичної можливості перевіряти справжність усіх митних декларацій.

Про це йдеться у спільному розслідуванні Білоруського розслідувальницького центру, проєкту української редакції Радіо Свобода «Схеми» та видання Gazeta Wyborcza.

Журналісти встановили, що після введення санкцій щодо деревини з Білорусі суттєво зріс імпорт у ЄС дерева з Казахстану. За даними Євростату, у 2022 році з Казахстану ввезли товарів із дерева на 14 мільйонів євро, а в 2023-му цей показник збільшився майже вп’ятеро – до 68 мільйонів євро.

Журналісти проаналізували один із контрактів між казахстанською фірмою Nurr-electro та польською PLRBL на поставку палісаду із сосни на суму майже мільйон євро. Контракт датований жовтнем 2022 року, поставка – початком 2023 року.

Виявилося, що підписи та відбитки печаток на документі казахстанської Nurr-electro сфальшовані, і, як зазначили двоє незалежних експертів із графічного дизайну, накладені на документи за допомогою фоторедактора.

Окрім того, юрист казахстанської компанії Nurr-electro Арман Тулієвич у коментарі журналістам зазначив, що «не було фінансових операцій за такою угодою, не те що товару» і «у нас немає такої печатки». А представник білоруської компанії-перевізника «Галлардо» зізнався, що товар із Білорусі: «ми з Казахстану не везли, ми з Білорусі везли, нам там завантажили».

Єдиний власник польської компанії-покупця PLRBL Олег Янович відмовився відповідати на запитання журналістів.

Як з’ясували журналісти за допомогою джерел на ринку, відвантаження деревини відбувалось зі складу білоруського підприємства, власником якого є згаданий Олег Янович – йдеться у розслідуванні.

У польському Міністерстві закордонних справ у відповіді на запит зазначили, що питання обходу санкцій не належить до їхньої компетенції. У Митній службі Польщі зазначили, що не мають фізичної можливості перевіряти всі митні декларації.

Із Міністерства внутрішніх справ Польщі надійшла відповідь, що за викладеними у запиті фактами розпочалася перевірка, але від подальших коментарів відомство утрималось.

Читайте також