Блокади доріг і протести у різних містах Польщі – за інформацією поліції, акції аграріїв відбуваються у майже 600 місцях і в них беруть участь приблизно 70 тисяч людей.
У cелі Закрент на вʼїзді до Варшави дорогу перекрили понад пів сотні тракторів. Фермери привезли сюди й іншу техніку, зокрема цистерну і сіно. На транспорті почепили покатати – «Зелений курс = смерть польського фермерства», «Ми фермери, а не жебраки».
Також аграрії палили фаєри, а на одному з автомобілів кореспондентка Радіо Свобода помітила агітаційний плакат антиукраїнської партії «Конфедерація» на вибори до місцевих органів влади.
Дорогу до Варшави фермери планують блокувати аж до вечора. Крім того, в частині місцевих шкіл сьогодні скасували навчання.
У забезпеченні порядку задіяно багато поліції. Правоохоронці скеровують транспорт обʼїзними шляхами. Також над протестом час до часу літає поліцейський гелікоптер.
Фермери незмінно вимагають обмежити наплив сільськогосподарських продуктів з поза ЄС, в тому числі з України і суттєвих змін у європейському зеленому курсі.
Читайте також: Європарламент і Рада ЄС дійшли тимчасової угоди щодо подовження пільг для українського аграрного експорту
«Ми домагаємося, аби ви як споживачі подивилися на те, що ви їсте. Продукти, які нас заливають з-поза Європейського союзу, не придатні до споживання. Купуйте польські продукти, бо ми, фермери, вирощуємо дуже здорову і безпечну продукцію», – сказав у коментарі Радіо Свобода фермер Даріуш, який продукує молоко.
Син фермера Бартек вважає, що «зелений курс» не потрібен:
«Він суперечить інтересам і не тільки фермерів, але й інших людей. Щодо зерна з України, Білорусі і Росії воно такої якості, що ним хіба палити, а не споживати. Це моя думка. Я вважає, імпорт треба заборони повність. Тому ми тут стоїмо і маємо надію, що це нам вдасться».
Попри заклики фермерів до солідарності, частина людей не підтримують такої форми протесту. Перехожі з якими поспілкувалося Радіо Свобода, кажуть, що для вирішення проблеми владі треба дати час, а автошляхи – не місце для протестів.
Читайте також: У CPJ розкритикували Польщу за затримання чотирьох українських журналістів
«Я би хотіла, щоб фермерам краще жилося, але цього страйку я не підтримую. Врешті, уряд не може зробити всього за місяць. Треба трохи терплячості і розуміння. Навіщо ускладнювати життя іншим? А якби їм заблокувати вʼїзд на поле?», — каже місцева мешканка Барбара.
Хоч частина вимог польських фермерів, зокрема, які стосуються кліматичних і екологічних норм Єврокомісія вже задовольнила, аграрії кажуть, що не зупиняться, поки всі їхні умови не будуть виконані.