Президент Володимир Зеленський заявив в інтерв’ю Reuters 20 травня, що Україна ніколи не використовувала західну зброю для ударів територією Росії, тому що союзники виступають проти цього.
«У нас немає на це згоди. Ми не можемо наражати на ризик весь обсяг (постачання) зброї», – відзначив він.
Київ, за словами українського президента, веде переговори з партнерами щодо використання їхньої зброї для ударів по військовій техніці РФ на території Росії, але поки що ці обговорення не просунулися.
«Поки що нічого позитивного немає», – сказав Зеленський.
Він також нарікає, що західні союзники надто довго ухвалюють рішення про військову підтримку України.
«Кожне рішення, до якого спочатку ми, а потім спільно (з партнерами) приходимо, спізнюється приблизно на рік», – твердить президент України.
Постачання військової допомоги, зокрема таких засобів ППО, як системи Patriot, Зеленський схарактеризував як «один великий крок уперед, але перед цим два назад». Він зазначив, що якби Україна отримала Patriot раніше, то могла б запобігти безлічі російських атак на обʼєкти енергетики та інфраструктури.
Український лідер вважає, що союзники, серед іншого, могли б допомогти Україні збиваючи російські ракети над українськими територіями.
«Росіяни використовують 300 літаків на території України… Нам потрібно щонайменше 120–130 літаків, щоб протистояти в небі… Ви не можете надати їх прямо зараз? Добре. Повертаємося до літаків, які ви маєте на території сусідніх країн НАТО: піднімайте їх… збивайте цілі, захищайте цивільне населення… Коли летять ракети, піднімаються польські літаки, але не збивають російські ракети. Чи можуть вони це робити? Я впевнений, що так. Чи вважається це атакою країн НАТО, залученням у війну? Ні», – твердить Зеленський.
Коментуючи російський наступ у Харківській області, президент України заявив, що сьогодні ситуація перебуває під контролем, але тиждень тому «було складніше».
Минулого тижня делегація народних депутатів України протягом п’яти днів перебувала з офіційним візитом у Вашингтоні. На капітолійському пагорбі українські законодавці зустрічалися з американськими. Серед іншого, Київ хоче заручитися двопартійною підтримкою Конгресу США, щоб закликати адміністрацію Байдена зняти політичну заборону використовувати зброю США для ударів по території РФ.