Головна Політика Після конфлікту з Трампом українці підтримали Зеленського

Після конфлікту з Трампом українці підтримали Зеленського

FT: Українці об’єдналися навколо Зеленського після його сварки з Трампом

Конфлікт між Дональдом Трампом і Володимиром Зеленським, що відбувся в Овальному кабінеті, а також тимчасове призупинення військової допомоги Україні з боку США, призвели до зростання внутрішньої популярності українського президента, ставлячи його опонентів у непросту ситуацію.

Про це розповідає News IO

З моменту, коли Трамп поставив під сумнів демократичну легітимність Зеленського, називаючи його «диктатором без виборів», українці почали активно згуртовуватися навколо свого лідера. Після цієї зустрічі деякі союзники Трампа у США навіть закликали Зеленського піти у відставку.

«Ми можемо ненавидіти його. Ми можемо бути суворими до нього. Але він наш президент», – зазначила Олена Галушка з Міжнародного центру “Українська перемога”, організації, що підтримує демократичні реформи та післявоєнне відновлення.

Відзначаючи ці події, Зеленський намагався налагодити відносини з Вашингтоном, прийнявши угоду про видобуток корисних копалин, ініційовану адміністрацією Трампа, а також 30-денне перемир’я щодо атак на енергетичну інфраструктуру, на яке погодилася росія.

Згідно з опитуванням, проведеним Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС), довіра українців до президента після конфлікту в Овальному кабінеті зросла до 67%, що значно відрізняється від 4% згаданих Трампом. Цей показник є найвищим з грудня 2023 року.

«Люди в Україні сприйняли ці події як ширшу атаку на країну, а не лише як критику, спрямовану на президента», – зазначив виконавчий директор КМІС Антон Грушевський, підкреслюючи, що коментарі Трампа були сприйняті як «несправедливі» і «удар у спину», що викликало ефект згуртування навколо президента.

Однак зростання популярності Зеленського створює певну дилему для опозиційних груп, які починають посилювати критику президента.

«Зараз склалася патова ситуація, – зазначає Володимир Фесенко, український політичний аналітик. – Ви можете критикувати Зеленського, але ви не можете стати на бік Трампа».

Колишній президент Петро Порошенко і його союзники в останні тижні висловлювали незадоволення діями Зеленського в міжнародній політиці та накладенням санкцій проти нього. Порошенко стверджував, що Зеленський «рухає країну до диктатури», однак він не підтримав Трампа, зазначивши, що «не Трампу вирішувати, хто буде керувати Україною; це справа українського народу».

Депутат Володимир Ар’єв з партії Порошенка в соціальних мережах написав: «Ми знову стоїмо перед вибором між “дуже погано” і “катастрофою”. І уряд несе за це повну відповідальність».

Інші радикальні опозиційні діячі прямо зверталися до президента США. Олександр Дубінський, народний депутат, заарештований за звинуваченням у державній зраді, подякував Трампу через соціальні мережі, під час судового засідання з’явившись у світшоті з його зображенням.

Коли в ЗМІ з’явилася інформація про зустрічі представників команди Порошенка та Юлії Тимошенко з адміністрацією Трампа, обидва поспішили заперечити звинувачення, наголосивши, що їх мета полягає в отриманні більше зброї для України та санкцій проти росії.

Опитування показують, що традиційні опозиційні фігури, такі як Порошенко або Тимошенко, значно відстають від Зеленського за рівнем популярності, хоча попередні опитування свідчать про те, що колишній військовий командир Валерій Залужний може перемогти Зеленського у другому турі.

Дмитро Разумков, народний депутат і колишній керівник передвиборчої кампанії Зеленського, який нині є його критиком, зазначив, що виборів не повинно бути до закінчення «активної фази» війни. «Можливо, ми побачимо це цього року», – додав він.

Перспективи подальшого зростання популярності Зеленського, ймовірно, залежать від розвитку відносин зі США та переговорів про припинення вогню, які заплановані на найближчі дні.

«Це крихка ситуація, тому що вона дуже сильно залежить від поточних подій, – зазначив Грушевський. – Коли люди бачать, що Зеленський протистоїть агресії, вони більше довіряють йому; але коли в нас кращі відносини з партнерами, вони починають більше зосереджуватися на внутрішніх питаннях».