На зустрічі під Стокгольмом 27 листопада лідери Данії, Естонії, Фінляндії, Латвії, Норвегії, Польщі, Швеції та Фінляндії підтвердили свої наміри посилити підтримку України. Зокрема, вони зобов’язалися надати додаткові боєприпаси. Учасники зустрічі також заявили про готовність посилити санкції проти росії та обговорили питання розслідування пошкодження підводних комунікаційних кабелів у Балтійському морі.
Про це розповідає News IO
«Разом з нашими союзниками ми віддані зміцненню нашого стримування і оборони, включаючи стійкість, проти звичайних і гібридних атак, і розширенню санкцій проти росії, а також проти тих, хто підтримує російську агресію», – зазначено в заяві лідерів.
Спільна політика та трансатлантичні відносини
Ця зустріч стала першою для глав урядів Північно-Балтійських країн з 2017 року, і Польща взяла участь у ній уперше. Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск запропонував здійснити спільний моніторинг Балтійського моря після пошкодження двох підводних кабелів зв’язку, яке розглядається як гібридна атака.
Данські військово-морські сили затримали китайське суховантажне судно Yi Peng 3, яке підозрюється у причетності до пошкодження телекомунікаційних кабелів у Балтійському морі. Це сталося 19 листопада в територіальних водах Данії.
Розслідування і можливі загрози
18 листопада було виявлено пошкодження двох підводних оптоволоконних кабелів: один з’єднує Німеччину з Фінляндією, інший – Швецію з Литвою. Прокуратура Швеції розпочала попереднє розслідування за підозрою в диверсії, а уряди Фінляндії та Німеччини також взялися за спільне розслідування, зазначаючи про «підозри в навмисному ушкодженні» кабелю.
Китайське судно Yi Peng 3 вийшло з російського порту Усть-Луга 15 листопада. росія відкинула звинувачення у причетності до цих інцидентів, називаючи їх «абсурдними». Представники МЗС країн регіону висловили занепокоєння з приводу безпеки через «гібридну війну з боку зловмисних суб’єктів», а також у зв’язку з конфліктом росії та України.