Про це розповідає News IO
Міністри сільського господарства Литви, Латвії, Естонії, Польщі та Чехії звернулися до Європейської комісії із закликом заборонити імпорт зерна з Росії та Білорусі до Європейського Союзу, йдеться у зверненні, яку оприлюднило 20 березня Міністерство сільського господарства Литви.
«Ми просимо ЄК вивчити можливість обмеження імпорту продуктів харчування з Росії та Білорусі до ЄС… Поки Росія веде жорстоку, незаконну війну проти України, її зерно продовжує надходити на ринок ЄС. Наприклад, у 2023 році ЄС імпортував 1,53 мільйона тонн російського зерна на суму 437,5 мільйони євро», – сказав міністр сільського господарства Литви Кястутіс Навіцкас.
Вказано, що ініційоване Литвою звернення до комісарів ЄС також містить заклик до співпраці між країнами-членами ЄС з метою забезпечити впровадження цього обмеження на всій території ЄС. Зокрема, щоб запобігти потраплянню на ринок ЄС потенційно краденого зерна з України.
«Як країни-члени ЄС ми вважаємо за необхідне виконати наше моральне зобов’язання припинити будь-яку торговельну діяльність, яка може посилити спроможність Росії та Білорусі, яка її підтримує, продовжувати конфлікт в Україні, особливо тому, що частина російського імпорту може включати вкрадене зерно з окупованих територій України», – йдеться у зверненні до Єврокомісії.
Читайте також: У Єврокомісії анонсують пропозиції щодо обмежень на імпорт агропродукції з Росії
Російський імпорт створює тиск на внутрішній ринок ЄС і безпосередньо конкурує з продукцією фермерів ЄС, йдеться у повідомленні.
Міністерство сільського господарства Литви обіцяє висунути це питання 26 березня на засіданні Ради міністрів сільського господарства та рибальства ЄС.
Раніше стало відомо, що Європейський союз готується запровадити мита на імпорт зерна з Росії й Білорусі, щоб заспокоїти фермерів і деякі країни-члени, повідомило 19 березня видання Financial Times із посиланням на осіб, знайомих із цими планами. Очікується, що найближчими днями Європейська комісія запровадить мито в розмірі 95 євро за тонну зернових із Росії й Білорусі.
Перед цим, 7 березня, Сейм Польщі закликав Єврокомісію запровадити обмеження щодо імпорту в ЄС сільськогосподарської продукції з Росії і Білорусі.
У резолюції йшлося про те, що імпорт продовольства і сільськогосподарської продукції з Росії і Білорусі продовжує приносити «величезні доходи» виробникам, торговцям і бюджетам цих країн.
Водночас у Сеймі наголосили на необхідності вжиття заходів для захисту «чутливих секторів» ринку від надмірного імпорту з України й очікують, що Єврокомісія «терміново розпочне роботу, спрямовану на якнайшвидше повернення до застосування у торговельних відносинах з Україною виключно норм, що випливають з Угоди про асоціацію між ЄС та Україною».