Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець висловив свою незгоду з новим проєктом Трудового кодексу (ТК), розробленим Міністерством економіки України. У своїй заяві він зазначив, що проєкт має суттєві недоліки, зокрема структурні прогалини та юридичну невизначеність, які можуть послабити права та гарантії працівників. «Проєкт містить положення, що суперечать принципам, закріпленим у Конституції України та міжнародному законодавстві», – зазначив омбудсмен.
Про це розповідає News IO
Недоліки в новому Трудовому кодексі
Лубінець підкреслив, що у грудні 2024 року вже надавав Мінекономіки свою позицію щодо проєкту законопроєкту та акцентував на важливості оновлення трудового законодавства, особливо в контексті підготовки до післявоєнного періоду. «Українське суспільство заслуговує на законодавство, яке забезпечує європейські трудові цінності, соціальний мир і справедливість», – підкреслив уповноважений з прав людини.
Омбудсмен вказав на кілька ключових недоліків у законодавчій ініціативі, серед яких:
- Широке формулювання підстави розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця, яке потребує конкретизації для уникнення невмотивованих звільнень.
- Відсутність чітких критеріїв щодо добросовісності, розумності та моральних засад, що може призвести до зловживань.
- Необхідність надати визначення термінам, таким як «втрата довіри до працівника» та «аморальний проступок», які є підставами для звільнення.
- Неправильні норми, що дозволяють одностороннє розірвання трудового договору в разі відсутності працівника на роботі понад 120 днів, що не узгоджується з чинним законодавством.
Подальша доля Трудового кодексу
На думку Лубінця, строк у п’ять років для укладання строкових трудових договорів є надмірним, і його варто скоротити, враховуючи практику європейських країн. Також він звернув увагу на негативні наслідки скасування ряду відпусток, які передбачено чинним законодавством.
У проєкті також міститься положення про право роботодавця на застосування локауту, що може призвести до зловживань. Лубінець вважає, що необхідно встановити чіткі підстави для такого застосування, а також гарантії для працівників.
На сьогодні в Україні триває розробка нового Трудового кодексу, який має замінити застарілий Кодекс законів про працю України. Міністерство економіки заявляє, що проєкт нового ТК має на меті трансформацію законодавства для відповідності сучасним викликам. «У проєкті закону ми впроваджуємо 8 видів трудових договорів, зокрема щодо надомної та дистанційної роботи», – зазначила заступник міністра економіки Юлія Свириденко. Вона також наголосила на важливості доопрацювання проєкту у співпраці з представниками суспільства та бізнесу.