Україна зменшила частоту використання американських ракет великої дальності ATACMS для ударів по росії. Це зумовлено скороченням запасів таких ракет, а також можливими змінами в політиці майбутнього президента США Дональда Трампа, який може переглянути дозвіл на удари вглиб росії. Про це повідомляє The New York Times.
Про це розповідає News IO
Поставки ATACMS та їх використання
Навесні Сполучені Штати вирішили передати Україні близько 500 ракет ATACMS зі складів Пентагону. Спочатку їх використовували для ударів по цілях на окупованих територіях України, зокрема в Криму. Але пізніше, в середині листопада, адміністрація президента США Джо Байдена дозволила Україні застосовувати ці ракети для ударів углиб росії. Проте, на той час у Києва залишилися тільки «десятки» таких ракет, можливо, біля 50-ти.
Посадовці стверджують, що можливості отримати більше ATACMS обмежені, оскільки поставки вже були призначені для регіонів Близького Сходу та Азії. Після отримання дозволу від США і Великої Британії Україна використала щонайменше 31 ракету ATACMS та 14 Storm Shadows.
«Серед найбільш вдалих ударів аналітики називають атаку Storm Shadows 20 листопада на російський командний пункт поблизу селища Мар’їно в Курській області».
Реакція росії та міжнародні відносини
Росія відповіла на ініціативу України, завдавши удару по місту Дніпро новою балістичною ракетою «Орешнік». Після цього російський генерал Валерій Герасимов зв’язався з головою Об’єднаного комітету начальників штабів США генералом Чарльзом Брауном, щоб обговорити ризик ескалації конфлікту.
Аналітики припускають, що Київ уповільнив використання ракет, зосереджуючи їх на стратегічних об’єктах у росії, яких хотіли вразити ще раніше. Оскільки ракетні запаси вичерпуються, їх використання стає більш обережним.
Голова військового комітету НАТО адмірал Роб Бауер нещодавно заявив, що удари ATACMS серйозно вплинули на виробництво зброї в росії, змусивши москву перенести важливі об’єкти подалі від фронту.
Ситуація ускладнюється тим, що Дональд Трамп, можливо, скасує дозвіл на використання цих ракет вглиб росії. Нагадаємо, що 16 грудня Трамп у своєму виступі у Флориді натякнув на таку можливість.
Згідно з заявами міністерства оборони росії, 11 грудня Україна завдала удару шістьма ракетами ATACMS по військовому аеродрому в Таганрозі Ростовської області, а 18 грудня Україна повідомила про використання ракет Storm Shadow для атак на військові об’єкти в росії, зокрема на хімічне підприємство в Ростовській області.