З 1 березня набрав чинності оновлений порядок повернення військовослужбовців, які самовільно залишили частину або дезертували. Ці зміни були оприлюднені Державним бюро розслідувань, про що повідомила пресслужба Сухопутних військ.
Про це розповідає News IO
Алгоритм повернення військових
Згідно з новими правилами, якщо самовільне залишення частини (СЗЧ) тривало до 3 діб, то:
- кримінальне провадження не відкривається;
- військовий може повернутися до підрозділу;
- виплати грошового забезпечення та усі види забезпечення (продовольче, речове тощо) поновлюються з моменту повернення.
У випадку, якщо СЗЧ тривало понад 3 дні, вчинене вперше, і військовий бажає повернутися на службу, алгоритм дій виглядає наступним чином:
- Відкривається кримінальне провадження;
- Військовий звертається через застосунок «Армія+» до командира частини для отримання письмової згоди на повернення;
- Клопотання з цією згодою подається до прокурора або суду;
- Суд розглядає матеріали та може ухвалити рішення про звільнення від кримінальної відповідальності;
- Після отримання рішення суду військовий повертається на службу.
Відповідальність за повторне СЗЧ
Якщо військовий вчинив СЗЧ повторно або не бажає повертатися, процедура виглядає так:
- Відкривається кримінальне провадження;
- Військового оголошують у розшук і затримують;
- Обирається запобіжний захід;
- До суду направляється обвинувальний акт;
- Передбачене покарання – від 5 до 10 років позбавлення волі.
«Оновлений алгоритм діє для врегулювання повернення військових до служби та забезпечення відповідальності в разі порушення військової дисципліни», – зазначили у ЗСУ.
У серпні парламентом України був ухвалений закон, що пропонує не карати за перше самовільне залишення військової частини чи дезертирство, якщо військовий сам повернувся, а командир дозволить продовжити службу. Цей закон встановлює, що під час дії воєнного стану військовослужбовцям, які вперше самовільно залишили частини, але пізніше добровільно прибули до місця служби, дія контракту продовжується. Закон діяв до 1 березня.
За даними ДБР, у період з 29 листопада 2024 року по 1 березня 2025 року до служби повернулося близько 21 тисячі 100 військовослужбовців.