Кабінет міністрів України прийняв важливі зміни до процедури бронювання працівників від мобілізації, які вступили в силу 29 листопада. Тепер підприємства мають можливість бронювати своїх працівників до 12 місяців після оновлення критичності за новими обов’язковими критеріями. До цього моменту, працівники можуть бути заброньовані до 28 лютого 2025 року, повідомили в Міністерстві економіки.
Про це розповідає News IO
Поновлення процедури через «Дію»
З 1 грудня 2024 року процедура бронювання знову стане доступною через портал «Дія». Для бронювання своїх працівників, підприємства повинні підтвердити або оновити свою критичну важливість, відповідно до нових обов’язкових критеріїв. На це у бізнесу є понад три місяці – до кінця лютого 2025 року.
Крім того, уряд полегшив механізм перевірки зарплат для працівників критичних підприємств, яких бронюють.
«Якщо підприємство з 1 грудня хоче забронювати нового чи вже працюючого фахівця – керівник під час подання списку на бронювання на порталі Дія має декларативно підтвердити, що нарахована зарплата працівника (до сплати усіх податків) буде не менше 20 тисяч гривень. Таким чином, якщо підприємство хоче забронювати нового працівника чи продовжити діюче бронювання працівника йому буде достатньо встановити рівень зарплати вищу за 20 тисяч гривень з дати бронювання без обов’язку мати вищу зарплату у попередній період», – йдеться у повідомленні.
Додаткові зміни для підприємств
Зміни також стосуються списку посад, які можуть бути заброньовані без обмежень. Тепер до нього входять фахівці у сфері протезно-ортопедичного виробництва. Крім того, бізнес, що виконує гуманітарні проєкти за кошти міжнародних партнерів, повинен відповідати новим критеріям, затвердженим Міністерством реінтеграції.
Для отримання оновленої критичності підприємства повинні відповідати трьом з восьми критеріїв, з яких два є обов’язковими:
- Середня зарплата на підприємстві повинна бути не менше 2,5 мінімальних зарплат (приблизно 20 тисяч гривень), а зарплата працівника, якого бронює підприємство, також повинна бути не менше 2,5 мінімальних зарплат.
- Компанія не повинна мати заборгованості зі сплати податків.
Третій критерій підприємства вибирають самостійно з постанови №76 або з регіональних чи галузевих критеріїв.
Раніше Кабмін оновив критерії для бронювання і очікує, що це зменшить ризик зловживань з боку компаній, які працевлаштовують людей для «тіньового» бронювання. У вересні прем’єр-міністр Денис Шмигаль підкреслив, що принцип «Воюй або працюй» стане основним підходом до бронювання від мобілізації. Він наголосив: «Не може бути, що хтось відкупився від захисту батьківщини. Оце ключовий принцип, це червона лінія».
Заступник міністра оборони Іван Гаврилюк зазначив, що на середину серпня в Україні було заброньовано близько 930 тисяч військовозобов’язаних.