Головна Агросектор Нова торговельна війна може виключити американську сою з ринку Китаю

Нова торговельна війна може виключити американську сою з ринку Китаю

Нова «торгова війна» між США та Китаєм може мати суттєві наслідки для експорту американської сої на китайський ринок. Згідно зі звітом RaboResearch, хоча вплив на ринок сої буде меншим, ніж 7 років тому, поставки американської сої можуть зупинитися повністю.

Про це розповідає News IO

Можливий розвиток ситуації, коли Китай запровадить заходи у відповідь, націлені на американські зернові та олійні культури, якщо обраний президент Дональд Трамп розпочне нові митні тарифи. Під час першого терміну Трампа такі дії привели до втрат у сільськогосподарському експорті США на понад 27 млрд доларів, з яких 25,7 млрд доларів були наслідком китайських мит.

Зміни на китайському ринку сої

Китай змінив стратегію після «торгової війни» 2018-2019 років, збільшивши внутрішні запаси сої та імпорт з Бразилії. Він також адаптувався до використання кормових сумішей з нижчим вмістом білка, що знижує використання сої. Завдяки цим заходам, уряд Китаю підготувався до потенційних збоїв у поставках сільськогосподарської продукції.

Зокрема, Китай збільшив внутрішнє виробництво сої на 5 млн тонн і створив державні резерви, які зросли на 20 млн тонн з сезону 2021/22 до 2023/24. Використання соєвого борошна в Китаї стабілізувалося, а його частка в кормових сумішах зменшилася до 13% у 2023 році з 17,3% у 2019 році.

Бразильський імпорт та внутрішній ринок США

Бразилія залишається ключовим постачальником сої для Китаю, на неї припадає 74% імпорту в сезоні 2023/24, і ця частка може зрости до 80% або більше, якщо напруження між США і Китаєм зросте. У той же час, на внутрішньому ринку сої в США з’являються нові переробні потужності, які можуть зменшити частину втрат, але все ж очікується скорочення продажів до Китаю на 25%.

Зниження середньої ціни на сою може вплинути на фермерів, призводячи до ціни нижче 9 доларів за бушель, а також до зменшення посівних площ до 5 млн акрів. У 2019 та 2020 роках адміністрація Трампа виділила 28 млрд доларів для підтримки фермерів, але неясно, чи можлива подібна компенсація в майбутньому.

Нова «торгова війна» може мати побічний вплив на світові ціни на амінокислоти

Високі ціни та скорочення пропозиції можуть стимулювати китайські комбікормові заводи використовувати кормові амінокислоти. Оскільки Китай є найбільшим у світі виробником і експортером багатьох амінокислот, внутрішнє споживання може зрости, що спричинить зростання цін на такі амінокислоти, як лізин, метіонін та треонін.