Головна Політика Норвегія передасть Україні літаки F-16 із «найновішим озброєнням» – очільник МЗС

Норвегія передасть Україні літаки F-16 із «найновішим озброєнням» – очільник МЗС

by host

Норвегія разом з данськими й нідерландськими партнерами готується передати Україні винищувачі F-16 «з більш дальніми ударними можливостями» і найновішим озброєнням. Про це розповів міністр закордонних справ Норвегії Еспен Барт Ейде на брифінгу зі своїм українським колегою Дмитром Кулебою в Києві 15 квітня.

«Ми будемо передавати норвезькі F-16, які оновлені, які в хорошій формі. Разом із данськими та нідерландськими колегами проводиться підготовка українських пілотів. Можливо, там будуть навіть більш дальні ударні можливості, які дуже зараз важливі для України», – сказав міністр.

Водночас, відповідаючи на запитання журналістів щодо кількості та стану винищувачів, дипломат лише уточнив, що йдеться про «значну кількість».

«Коли ви питаєте скільки буде від Норвегії, не можу вам сказати точну кількість, бо там в тому числі й літаки, які вже оновлені, в кращій бойовій формі та деякі фюзеляжі, які можна використовувати для ремонту в тому числі. Буду тут обережним – не скажу точну кількість», – відповів міністр закордонних справ Норвегії.

За його словами, найважливішим у цьому питанні є стан озброєння, яким буде оснащений літак, тому літаки, які будуть у льотній здатності, будуть із «найновішим озброєнням», розповів Ейде.

Також очільник МЗС не назвав терміни поставки винищувачів до України.

Раніше, 1 березня, прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте і президент України Володимир Зеленський домовилися про прискорення процесу постачання в Україну винищувачів F-16. Рютте обіцяв попрацювати над цим разом із Норвегією, Бельгією та іншими країнами, що входять до коаліції F-16. Тоді Зеленський зауважив, що Україна очікує першу частину цих літаків в цьому році.

За даними видання The New York Times, Україна може отримати до липня лише шість із приблизно 45 винищувачів F-16, обіцяних західними країнами. Очікується, що до літа цього року будуть готові 12 льотчиків – це менше, ніж повна ескадрилья. Наступна партія із восьми українських льотчиків має прибути до Данії наприкінці літа, проте неясно, коли вони розпочнуть навчання в Румунії, наголошував NYT.

Міністерство оборони Данії повідомляло, що країна передасть Україні винищувачі F-16 цього літа. У відомстві зауважили, що встановити чіткий графік передачі винищувачів F-16 важко, тому що «є кілька умов, які повинні бути виконані для того, щоб Україна могла використовувати надані літаки».

Влада України неодноразово заявляла, що поява західних винищувачів в Україні може змінити ситуацію на полі бою, адже Росія має «повну перевагу в небі» на окупованих територіях.

Читайте також