Головна Політика «Найтемніша година». Прем’єри Італії, Бельгії, Канади та голова Єврокомісії відвідали аеропорт Гостомеля

«Найтемніша година». Прем’єри Італії, Бельгії, Канади та голова Єврокомісії відвідали аеропорт Гостомеля

by host
«Найтемніша година». Прем’єри Італії, Бельгії, Канади та голова Єврокомісії відвідали аеропорт Гостомеля

Лідери урядів Італії, Бельгії та Канади, а також президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн разом із президентом України Володимиром Зеленським відвідали аеропорт «Антонов» у Гостомелі, на якому намагалися десантуватися російські війська на початку вторгнення 24 лютого.

Виступаючи, президент Зеленський подякував їм за присутність і підтримку України:

«Дякую, що допомагаєте нашій державі захищати наших людей».

Прем’єр Канади Джастін Трюдо вказав на те, що Україна бореться не тільки за власне виживання, а й за демократію інших країн, за «засадниче право кожного обирати власне майбутнє».

«Ви боретеся, щоб зберегти мораль і правил, на які погодився весь світ 80 років тому. Правила, породжені попелом Другої світової війни», – заявив він.

Читайте також: «На 730 днів ближчі до перемоги»: Зеленський записав звернення у Гостомелі

Голова італійського уряду Джорджа Мелоні, говорячи про місце церемонії, сказала, що в Гостомелі «плани Путіна скинути демократично обраний уряд за кілька днів і замінити його маріонетковою владою, який виконував би його вказівки, провалилися».

«Все навколо нас нагадує нам, що сталося в тій вирішальній битві. Те, що залишається на землі, перетворює це місце на гімн свободі. Ми тут, щоб подякувати чоловікам і жінкам, які 24 лютого два роки тому не втекли, а натомість билися за себе, свої родини і те, чим дорожать найбільше. Європа й Захід тут, аби відсвяткувати акт любові, тому що тут українці захищали те, що люблять і в такий спосіб також захищали нас», – сказала Мелоні.

Водночас вона назвала цю землю частиною дому Європи й пообіцяла «зробити свою частину роботи» для її захисту.

«Жодної допомоги не буде достатньо, якщо нема кому використати її в боротьбі», – додала прем’єрка.

Очільник уряду Бельгії Александр де Кро звернув увагу на те, що за два роки після початку вторгнення українська держава продовжує працювати: «реформи для вступу в ЄС тривають, бізнес функціонує, фермери обробляють поля».

Читайте також: «Підтримка все ще потрібна»: влада Польщі про другу річницю великого вторгнення РФ до України

«Хто міг уявити вранці 24 лютого 2022-го, що ми будемо стояти тут сьогодні? Скільки людей очікували, що Київ впаде за три дні, за тиждень, за 10 днів, і як вони всі помилялися», – нагадав він.

Де Кро зазначив, що російські війська намагалися перетворити Гостомель на логістичний хаб, щоб згодом оточити Київ, але не змогли цього зробити завдяки українській армії:

«Російське вторгнення мало трансформативний вплив не тільки на Україну, а й на всю Європу та по всьому світу. Росія зазнавала однієї стратегічної поразки за іншою. НАТО відповіло на виклик і стало центральною ланкою колективної безпеки тут, у Європі… Але нічого цього не сталося б, якби не критично важлива перемога над Росією тут, у Гостомелі, яка дозволила Україні продовжити боротьбу».

А президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн сказала, що аеропорт Гостомеля «бачив найтемнішу годину України» під час російського наступу та спроб висадити десант.

«Ви врятували свою країну і всю Європу. Сьогодні ми тут, з усієї Європи та світу, аби віддати шану вашій хоробрості», – заявила вона.

Читайте також: ISW: брак військової допомоги підштовхує армію України до «складних» рішень щодо оборони та контрнаступу

Очільниця Єврокомісії перерахувала здобутки України в ході повномасштабної війни: звільнення половини захоплених територій, відновлення експорту Чорним морем та протидію повітряним атакам Росії:

«Все це здавалося неможливим у ніч, коли почалася [масштабна] війна. Але знову й знову сміливий народ України дивував світ. Тому якою б складною ситуація не здавалася зараз, давайте пам’ятати, який шлях ви пройшли досі, опір сильнішому ворогу й перемоги попри всі шанси. Я впевнена, що Україна продовжить нас дивувати, доки останній російський військовий нарешті не буде витіснений з вашої землі».

Фон дер Ляєн запевнила, що Європа продовжить підтримувати Україну, посиливши фінансову допомогу, а також через надання боєприпасів і тренувань для військових, засобів протиповітряної оборони та інвестицій в український оборонно-промисловий комплекс.

24 лютого виповнюється два роки від початки повномасштабної фази російської агресії проти України в 2022 році. Тоді російська армія, зокрема, окупувала частину Київської області. На початку квітня російські війська під ударами ЗСУ повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську. Поміж інших руйнувань, у Гостомелі згорів один із найбільших літаків у світі «Мрія».

Читайте також