Головна Політика МЗС України запропонував заборонити російський скраплений газ у Європі

МЗС України запропонував заборонити російський скраплений газ у Європі

Андрій Сибіга

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга виступив із закликом заборонити імпорт російського скрапленого природного газу (СПГ) до Європейського Союзу. Цей заклик був зроблений у відповідь на нещодавню публікацію у Financial Times, яка повідомила про рекордний обсяг імпорту російського газу в країни ЄС протягом 2024 року.

Про це розповідає News IO

«Це неприпустимо. Імпорт російського LNG-газу до ЄС має бути заборонений в рамках подальших санкцій і замінений поставками зі США та інших партнерів. На ринку достатньо скрапленого природного газу, щоб не фінансувати злочинний російський режим разом із його агресією, воєнними злочинами та гібридними атаками», – написав Сибіга в мережі Х.

Відповідно до даних компанії Kpler, на які посилається Financial Times, станом на середину грудня 2024 року Європа імпортувала 16,5 мільйонів тонн російського скрапленого газу — найбільший показник за весь час. Це викликало занепокоєння, адже після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну в 2022 році, ЄС взяв на себе зобов’язання припинити імпорт усіх видів російського викопного палива до 2027 року.

Проблема імпорту російського СПГ

На відміну від імпорту газу через трубопроводи, який наразі зведений до мінімуму, а також заборони на російську нафту і вугілля, імпорт СПГ з росії все ще залишається дозволеним. Раніше до 40% газу в Європі надходило з росії, значна частка якого транспортувалася трубопроводами. Зараз цей показник скоротився до близько 16% від загального обсягу поставок газу в ЄС.

У жовтні кілька країн Європейського Союзу, серед яких Балтійські країни, Швеція, Фінляндія, Франція, Люксембург, Австрія, Чехія та Хорватія, звернули увагу на підвищення обсягів імпорту російського СПГ до своїх підприємств. Вони закликали Єврокомісію забезпечити більшу прозорість у питаннях постачання цього газу до ЄС.

Контроль та прозорість у ЄС

Єврокомісію просять посилити контроль за операціями з розвантаження російського СПГ в Європі та забезпечити обов’язкове звітування про ці дії, як передбачено 14-м пакетом санкцій ЄС. Існує необхідність в отриманні даних про постачальників та обсяги імпортованого СПГ з росії для забезпечення прозорості та дотримання санкційних заходів.