Українське Міністерство закордонних справ виступило із заявою з нагоди Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, підкресливши, що сучасна росія продовжує репресивну політику сталінських часів і намагається витіснити кримських татар з їхньої історичної батьківщини.
Про це розповідає News IO
Порушення прав людини та заборона Меджлісу
В МЗС нагадають, що російська окупаційна влада заборонила діяльність Меджлісу кримськотатарського народу, а також систематично переслідує кримських татар із політичних і релігійних мотивів. Окупанти здійснюють масові обшуки, чинять тиск, залякують і навіть вдаються до вбивств, намагаючись придушити будь-які прояви спротиву серед корінного народу Криму.
Міжнародне визнання депортації як геноциду
Депортацію кримськотатарського народу 1944 року вже кваліфікували як акт геноциду на державному рівні кілька країн. До цього переліку входять Україна (2015), Литва і Латвія (2019), Канада (2022), а також Польща, Естонія й Чехія (2024). Україна закликає інші держави долучитися до цього рішення, щоб відновити історичну справедливість, вшанувати пам’ять загиблих та засвідчити солідарність із кримськотатарською спільнотою у їхній боротьбі за свободу та право жити на власній землі.
«81 рік тому сталінський режим примусив кримських татар покинути рідні домівки, силоміць депортувавши їх до Центральної Азії… Російська окупація Криму принесла на півострів неволю й масові порушення прав людини. Ця масштабна хвиля репресій переслідує ту саму геноцидну мету, що й 81 рік тому: витиснути кримських татар з рідної землі».
18 травня 1944 року почалася примусова депортація всіх кримських татар із Криму до Центральної Азії. За три дні було насильно вивезено близько 200 тисяч представників цього народу, що стало однією з найбільших трагедій в історії кримськотатарського народу.