Про це розповідає News IO
Міжнародний суд ООН у Гаазі ухвалив попереднє рішення щодо юрисдикції у справі України проти Росії про «спотворення поняття геноциду». Суд постановив, що цю справу «можна розглядати далі по суті», повідомляє кореспондентка Радіо Свобода.
Також суд «погодився вивчити питання і щодо дій України щодо російськомовного населення і визначити, чи мав місце геноцид». Однак, він «відкинув прохання Києва визнати, що Росія використала Конвенцію про геноцид як привід для вторгнення».
Міжнародний суд ООН «лише частково» визнав свою юрисдикцію у справі України проти РФ щодо «геноциду».
Зокрема, суд визнав, що він має юрисдикцію для запиту України «винести рішення та заявити, що немає достовірних доказів того, що Україна несе відповідальність за вчинення геноциду з порушенням Конвенції про геноцид у Донецькій та Луганській областях України».
Проте, у частині, де суд мав би розглянути і оцінити дії Росії, зокрема «повномасштабне вторгнення під приводом порятунку російськомовного населення на сході України від геноциду», суд відмовився вивчати, посилаючись на «невідповідність» такого запиту Конвенції.
Також суд відмовився винести рішення та заявити, що визнання Росією так званих «ДНР» та «ЛНР» 21 лютого 2022 року порушує Конвенцію про геноцид.
Водночас, наказ про тимчасові заходи, ухвалений судом у березні 2016 року, залишається чинним – «Росія має негайно призупинити всі військові дії в Україні та зупинити будь-які військові чи нерегулярні збройні формування під її контролем чи впливом».
На розгляд по суті переходить лише твердження України про те, що «Росія безпідставно звинуватила Україні у неіснуючому геноциді, яке безпосередньо може порушувати Конвенцію про геноцид».
Це рішення Міжнародного суду ООН не є рішенням по суті, однак відкриває дорогу для подальшого розгляду.
Україна подала позов до суду ООН 26 лютого 2022-го зі скаргою, що РФ зловживає Міжнародною конвенцією про запобігання геноциду для виправдання повномасштабного вторгнення: оголошуючи про так звану «спеціальну воєнну операцію» Путін заявляв, що має на меті запобігти геноциду на сході України.
Раніше Міжнародний суд ООН розглядав заперечення Росії щодо того, чи має суд юрисдикцію вирішувати цей спір між Україною і Росією.