На важливому заході, організованому Carnegie Europe у Брюсселі, генеральний секретар НАТО Марк Рютте закликав країни-члени альянсу до суттєвого збільшення оборонних видатків. Такий заклик пролунало на тлі зростаючої нестабільності у глобальному безпековому середовищі.
Про це розповідає News IO
Рютте зосередив увагу на агресивних діях російської федерації, нагадуючи про військові конфлікти з Грузією у 2008 році та вторгнення в Україну у 2014-му. Він також підкреслив нерозуміння багатьма аналітиками можливості повномасштабної агресії рф проти України у 2022 році. “Як багато ще тривожних дзвінків нам треба? Ми маємо бути глибоко стривожені. Я точно стривожений”, – наголосив Рютте.
Зростання російських військових витрат
Рютте зауважив, що російська економіка активно переорієнтовується на військові потреби. За його словами, до 2025 року частка витрат москви на оборону досягне 7-8% ВВП, що становить третину державного бюджету росії — на рівні, який не спостерігався з часів Холодної війни.
Виклики для НАТО
Водночас, секретар висловив стурбованість щодо майбутніх загроз. Він підкреслив, що хоча нинішній рівень обороноздатності НАТО є “хорошим”, альянс не готовий до тих викликів, які можуть постати через чотири-п’ять років. “Небезпека суне на нас на повній швидкості. Ми мусимо це визнати: що відбувається в Україні, може статися і в нас. І незалежно від результату цієї війни, ми не будемо в безпеці в майбутньому, якщо не будемо готові мати справу з небезпекою”, — попередив Рютте.
Генсек НАТО також висловив упевненість, що альянс має всі можливості для запобігання новій великій війні на своїй території, за умови, що союзники будуть діяти “швидше й рішучіше”. Він підсумував це, заявивши: “Настав час переходити до мислення військового часу. І посилити наше оборонне виробництво та витрати на оборону”.
Після обрання Дональда Трампа президентом США, за словами Рютте, країни НАТО вже перевищили показник видатків на оборону в 2% ВВП. Однак він наголосив, що альянс “має робити більше”.