Головна Політика МАГАТЕ схвалило резолюцію України після атаки на авто місії на ЗАЕС

МАГАТЕ схвалило резолюцію України після атаки на авто місії на ЗАЕС

by Лисенко Ольга
ЗАЕС

12 грудня Рада керівників Міжнародної агенції з атомної енергії (МАГАТЕ) затвердила резолюцію, ініційовану Україною, після атаки безпілотника на автомобіль агенції. Інцидент стався 10 грудня, коли транспортний засіб ООН прямував для ротації персоналу моніторингової місії на Запорізькій атомній електростанції.

Про це розповідає News IO

Резолюцію підтримали 22 держави-члени МАГАТЕ, в той час як росія та Китай проголосували проти, а ще 10 країн утрималися. Документ закликає «всі держави-члени продовжувати надавати політичну, фінансову та технічну підтримку, а також підтримку в натуральній формі для зміцнення технічної допомоги і моніторингу діяльності МАГАТЕ в Україні». Він також запрошує «Генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Ґроссі регулярно інформувати Раду директорів про зміни у ситуації з ядерною безпекою і гарантіями в Україні».

Реакція української влади

Міністр енергетики України Герман Галущенко, коментуючи атаку, назвав її «черговим злочином і проявом безпрецедентного цинізму росії». Він підкреслив, що МАГАТЕ дотримується незалежного підходу до оцінки рівня безпеки на окупованій Запорізькій АЕС та інших українських атомних електростанціях, а також на критичних енергетичних об’єктах, важливих для ядерної безпеки України та Європи.

МАГАТЕ повідомило, що безпілотний літальний апарат, національна належність якого в офіційному повідомленні не була вказана, вразив та «серйозно пошкодив» службовий автомобіль організації, що прямував для ротації персоналу на Запорізькій АЕС. На щастя, жоден зі співробітників агенції не постраждав.

Ситуація на Запорізькій АЕС

Запорізька атомна електростанція, найбільша у Європі, перебуває під окупацією російських військ з початку березня 2022 року. Територія станції неодноразово ставала об’єктом обстрілів, у яких Україна та росія звинувачують одна одну. Українська влада також звинуватила російську армію у використанні ЗАЕС для зберігання військової техніки та дислокації своїх військовослужбовців.