Головна Політика МАГАТЕ критикують за бездіяльність у захисті атомних об’єктів України

МАГАТЕ критикують за бездіяльність у захисті атомних об’єктів України

by host

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) зазнало критики за невиконання своєї місії із захисту атомної енергетики України. Про це заявила філія міжнародного фонду Greenpeace в Центральній та Східній Європі, виступивши 28 листопада із відповідною заявою.

Про це розповідає News IO

Аналіз Greenpeace: Вразливість української АЕС

Фонд повідомив про проведений у жовтні аналіз, який виявив вразливість українських атомних електростанцій через нестабільність енергомережі, зумовлену російськими атаками з повітря. “Минуло три місяці після того, як МАГАТЕ погодилося розробити план і надіслати інспекторів для захисту енергетичної системи України. Це призвело до лише шести днів перевірок, остання з яких відбулася в жовтні. Відтоді росія завдала двох масштабних ударів, цілеспрямовано атакуючи електромережу України та загрожуючи безпеці атомних станцій”, – йдеться в заяві організації.

Після ракетної атаки 17 листопада генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі заявив про готовність агентства організувати відповідні місії найближчим часом. Однак, як зазначає Greenpeace, цього так і не сталося.

Заяви експертів і реакція міжнародної спільноти

“МАГАТЕ повністю усвідомлює ризики, але поки що вирішило не діяти. Майбутнє, про яке згадує Гроссі, відбувається зараз, і це справжня надзвичайна ситуація, коли кожен день, кожна година на рахунку. Слова МАГАТЕ не захищають українські АЕС від російських ракетних атак. Де плани МАГАТЕ щодо постійного комплексного захисту на підстанціях, які необхідні для запобігання колапсу мережі та ядерної катастрофи в Європі?”, – запитує експерт Greenpeace Шон Берні.

Фонд також повідомляє, що 25 листопада експерти ООН з прав людини звернулися до росії з терміновим закликом припинити ракетні обстріли української енергосистеми. Вони підкреслили відсутність планів МАГАТЕ щодо місій на критично важливих підстанціях, попередивши про ризик ядерної катастрофи, який може перевищити аварії на АЕС “Фукусіма-Даїчі” у Японії 2011 року та Чорнобильську катастрофу 1986 року.

МАГАТЕ наразі не відповіло на критику Greenpeace. Тим часом міністр енергетики України Герман Галущенко під час зустрічі з Рафаелем Ґроссі закликав продовжувати моніторинг підстанцій, важливих для роботи атомних електростанцій.

28 листопада російські війська знову здійснили масовану ракетну атаку на Україну. У багатьох містах було чути вибухи, працювала протиповітряна оборона. Міністр енергетики пояснив, що росія атакує енергетичну інфраструктуру, в результаті чого компанія “Укренерго” була змушена ввести екстрені відключення електроенергії, які згодом були скасовані. Також повідомлялося про удари по об’єктах критичної інфраструктури на Рівненщині та Прикарпатті, а у Львівській області російські військові атакували енергетичні об’єкти регіону.