На саміті, запланованому на 19 грудня, лідери Європейського союзу мають намір вчергове підтвердити свою підтримку Україні. Вони наголошують на важливості принципу, що жодна ініціатива щодо України не повинна реалізовуватись без її участі. Це стало відомо з проєкту резолюції, з яким ознайомилося Радіо Свобода.
Про це розповідає News IO
Лідери ЄС також мають намір позитивно оцінити президентські вибори в Молдові, країні-кандидаті на членство в ЄС, та продемонструвати готовність до подальшої співпраці. Водночас вони виразять “серйозну стурбованість” через ситуацію в Грузії, де антиурядові протести були жорстоко придушені.
«Європейська рада високо оцінює владу Республіки Молдова за успішне проведення президентських виборів і референдуму щодо закріплення в конституції вступу до ЄС», – йдеться в тексті, автори якого також критикують «гібридні спроби підірвати демократичні інститути країни».
Підтримка Молдови та реакція на події в Грузії
Після перемоги прозахідної президентки Молдови Маї Санду на виборах, проведених 3 листопада, країна підтвердила курс на інтеграцію з ЄС. Це стало можливим після референдуму, який підтвердив європейські амбіції країни. Водночас у Грузії ситуація залишається напруженою через рішення уряду, сформованого партією “Грузинська мрія”, який призупинив процес вступу до ЄС до 2018 року.
«Європейська рада рішуче засуджує насильство проти мирних протестувальників. Влада Грузії повинна поважати право на свободу зібрань і вираження поглядів, а також утримуватися від застосування сили. Усі акти насильства мають бути розслідувані, а винні притягнуті до відповідальності», – зазначено в документі.
Невпинна підтримка України
Проєкт документа також підкреслює рішуче засудження агресивних дій росії проти України. Євросоюз підтверджує свою готовність надавати Україні всебічну підтримку — політичну, фінансову, економічну, гуманітарну, військову та дипломатичну — настільки довго і так інтенсивно, як це буде потрібно. «Росія не має перемогти», — йдеться в документі.
Президент України Володимир Зеленський закликав Європейський союз і НАТО пришвидшити процес приєднання України до обох організацій. Він підкреслює, що це сприятиме зміцненню українського суверенітету в умовах повномасштабного вторгнення росії.