Кремль, ймовірно, готується активізувати свій наратив, звинувачуючи українські сили у воєнних злочинах у Курській області росії. Це намагання має на меті дискредитувати українську армію, підірвати підтримку України з боку Заходу та затягнути переговори про 30-денне припинення вогню, ініційоване США, як зазначає звіт американського Інституту вивчення війни (ISW).
Про це розповідає News IO
Мета московської пропаганди
ISW звертає увагу на те, що російський президент Володимир Путін і представники російського уряду, а також прокремлівські медіа, нещодавно посилили свої звинувачення щодо українських військ у скоєнні воєнних злочинів на території Курської області під час тривалої військової операції.
«Російські ультранаціоналістичні голоси, у тому числі пов’язані з Кремлем, останніми днями все частіше посилюють заяви Путіна і твердження російських державних ЗМІ, які звинувачують українські сили у воєнних злочинах, зокрема у стратах цивільних жителів у Курській області… Ці заяви є необґрунтованими», – йдеться у звіті.
Аналітики підкреслюють, що Путін, ймовірно, має намір використати цей наратив для неправдивого зображення українських військ як жорстоких злочинців, як це було зроблено в 2021 і 2022 роках, щоб виправдати повномасштабне вторгнення росії в Україну. Це, за їхніми словами, має на меті зірвати або затримати дискусії про можливе 30-денне припинення вогню, зокрема в контексті спроб Путіна показати себе гуманним лідером.
Вплив пропаганди на переговори
Російські ультранаціоналісти використовують заяви Путіна та російських медіа проти українських військ для підтримки своїх закликів до відмови від будь-якого компромісу щодо припинення вогню в Україні і виправдовують жорстоке поводження з українськими військовослужбовцями на полі бою. Як зазначає ISW, у 2024 році спостерігається різке зростання підтверджених випадків страт українських військовополонених, ймовірно, за наказом російського військового командування.
На запитання США та України про тимчасове припинення вогню, Путін заявив, що росія повинна розглянути можливість дозволити українським військам залишити Курську область, зазначивши, що вони нібито скоїли багато злочинів проти мирного населення. Водночас російський Слідчий комітет оголосив про розслідування ймовірних воєнних злочинів в районах Курської області, де відбувалися бої, а також про засудження двох українських військових за «тероризм» та «воєнні злочини».
У відповідь на заяви президента США Дональда Трампа про українських військових, що нібито перебувають у «оточенні», Путін запевнив, що в разі здачі в полон українським військовослужбовцям буде забезпечено життя і гуманне ставлення відповідно до міжнародного права.
Однак Генеральний штаб Збройних сил України наголосив, що інформація про оточення українських підрозділів російськими військами є неправдоподібною і створюється з політичними цілями для тиску на Україну та її партнерів. ISW неодноразово зазначав, що заяви представників російської влади свідчать про їхню відсутність готовності до конструктивних переговорів щодо завершення війни.